Ana Sayfa

Tarih17 Mart 2017, 17:30
Yorumlar0 Yorum

C++ Döngülerde Atlama İfadeleri (break, continue)

Döngülerde bazı durumlarda döngüyü durdurmak veya farklı bir koşula göre devam ettirmek gerekebilir. Bu gibi ifadelerde C++ dilinde break ve continue ifadeleri kullanılır. İbareleri ayrı ayrı incelemeden önce bu ibareler ile döngüleri normal sonlarından önce bitirmek veya sonsuz döngüye girmelerini engellemek gibi amaçlarla kullanabileceğimizi hatırlatalım.

Tarih17 Mart 2017, 16:26
Yorumlar0 Yorum

C++ for Döngüsü

for döngüsü kullanım açısından kolay olması ve işlevsel olması sebebiyle en çok tercih edilen döngü çeşididir.

Tarih17 Mart 2017, 16:15
Yorumlar0 Yorum

C++ do-while Döngüsü

do-while döngüsü while döngüsü ile hemen hemen aynı anlamı içerir. Tek bir farkı vardır.

Tarih17 Mart 2017, 16:05
Yorumlar0 Yorum

C++ while Döngüsü

While döngüsü döngüler arasındaki en basit döngü çeşididir. Kullanımına genel anlamda bakılmak gerekirse şöyle gösterilebilir;

Tarih17 Mart 2017, 15:42
Yorumlar0 Yorum

C++ if ve else yapısı

Her yazılım dilinde olduğu gibi bir koşulun var olma ve olmama durumu geçerlidir. Bu durumun kontrolüne göre yaptırılacak işlemlerde if/else yapısı kullanılır. Eğer bir durum gerçekleşiyorsa şunları yap, gerçekleşmiyorsa bunları yap gibi bir açıklama söz konusu olabilir. If/Else yapısı mantık ve kullanım olarak en kolay ve yaygın yapıdır. Hemen her yazılımda karşınıza çıkar.

Tarih15 Mart 2017, 20:29
Yorumlar0 Yorum

C++ Girdi ve Çıktı İşlemleri

Her programda kullanıcıdan alınan ve program tarafından belirlenmiş bir takım bilgiler vardır. Tüm konu anlatımlarımızda da kullandığımız cout bunlardan biridir. cout gibi tam tersi olarak çalışan ve kullanıcıdan gelen bilgiye göre işlemleri gerçekleştiren bir yapı da vardır. Bu anlatımımızda girdi/çıktı adını verdiğimiz input/output işlemlerini ele alacağız.

Tarih15 Mart 2017, 18:05
Yorumlar0 Yorum

C++ Operatörler

Değişkenlerin ve sabitlerin öğrenildiğini varsayarsak bu ifadeler ile mutlaka kullanılacak olan operatörleri de bilmemiz gerekecektir. Bu konuda operatörlere yer vereceğiz. Tüm operatörleri bilme zorunluluğundan bahsetmemiz doğru olmaz. Lakin birçoğu C++ programlama dilinde tercih edilen temel operatörlerdir.

Tarih15 Mart 2017, 15:54
Yorumlar0 Yorum

C++ Sabitler

Sabitler, sabit bir değere eşittirler. Bu konumuzda sabitleri ele alacağız ve detaylandıracağız. Başlayalım.

Tarih15 Mart 2017, 15:21
Yorumlar0 Yorum

C++ Değişkenlerin Başlatılması ve String İfadesi

Bu konumuzda bir değişkenin kod yapısındaki yeri ve çağırılmasını işleyeceğiz. Ardından değişken tiplerinin en çok kullanılanlarından biri olan string ifadesini detaylıca ele alacağız. Değişkenler ve veri türleri hakkında daha detaylı bilgiyi önceki dersimizde vermiştik ve erişmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Tarih14 Mart 2017, 23:34
Yorumlar0 Yorum

C++ Değişkenler ve Değişken Türleri

Değişkenler, her dil için var olması gereken ve aslında depolanan verilerdir. Bilgisayarlarımız aynı beynimiz gibi çalışır. Aklımıza tuttuklarımız gibi bilgisayarlarda söylediklerimizi hafızalarına kaydedebilirler. Basitçe bir örnek verelim ve bu örneği C++ dilinde bilgisayarımıza yaptıralım.

16