Ana Sayfa

Tarih14 Mart 2017, 19:09
Yorumlar0 Yorum

C++ Giriş

Bilgisayarlar yalnızca bir dili algılamakta ve bu dilde 0 ve 1'lerden oluşmaktadır. Bilgisayara göre bir şey ya vardır ya yoktur, ya evettir ya hayırdır. Bu sebeple bir yazılımcının tasarladığı programlarda 0 ve 1'lerden oluşmaktadır. Fakat günümüzde birçok yazılım dili geliştirilmiştir. Bu diller sayesinde yazım kolaylaşmış ve hata riskleri de ortadan kaldırılmıştır. Elbette geliştirilen bu dillerin arkaplanlarında yine sıfır ve birler bulunur. Bizim dilin standartlarına göre yazdığımız komutlar derleyiciler sayesinde sıfır ve birlere dönüştürülür ve akabinde makine dili olarak adlandırdığımız dili bilgisayarlarımızın algılaması sağlanır.

Tarih12 Mart 2017, 11:55
Yorumlar0 Yorum

Rainmeter Dersleri #2 - Arayüz

Rainmeter programının kurulumu tamamladıktan sonra ilk açılışta bizi Rainmeter'ın kendine has hazırladığı bir giriş konsepti karşılıyor. Bu konsept üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz gibi ekstra olarak arama motorları aracılığıyla ulaşacağınız farklı paketleri de kurabilirsiniz ki bu konuyu önceki dersimizde işlemiştik.

Tarih23 Şubat 2017, 20:36
Yorumlar0 Yorum

Rainmeter Dersleri #1 - Giriş

Merhabalar! Daha önce hiç Rainmeter adında bir programdan haberdar oldunuz mu? Eğer cevabınız hayır ise bugün burada ilk adımlarını attığımız bu programın kendine ait alt yapısı dahil olmak üzere bir çok dersine başlamış olacağız.

Hatırlatmak isterim ki Rainmeter programına dair Türkçe olarak pek fazla kaynak bulunmamaktadır. Bu dersler boyunca amacım bu program üzerinde Türkçe bir kaynak oluşturmak ve sizlerin faydalanmasına, güzel eklentiler çıkartmasına yardımcı olmaktır.

Tarih20 Ocak 2017, 23:40
Yorumlar0 Yorum

Bugün Hedefini Gerçekleştirdin mi?

Merhabalar dostlar,

Youtube'da severek takip ettiğim bir abimiz var, videolarını merakla beklediğim bir abim. Barış Özcan adını daha önce duymadıysanız buraya tıklayarak kendisinin Youtube kanalına gidebilir ve bambaşka bilgilere ulaşmak için videolarına göz ucuyla da olsa bakabilirsiniz. Biraz profilinde zaman geçirirseniz veya Google üzerinden kendisini aratırsanız en popüler ve dikkat çekici videolarından biri olan Zinciri Kırma videosuna denk geleceksiniz.

Tarih17 Ocak 2017, 03:18
Yorumlar0 Yorum

Serialize ve Unserialize Komutları

Merhabalar arkadaşlar. Geçen gün bir projemde ihtiyaç duyduğum bir konuyu ele almak istedim. Bildiğimiz üzere çerezler (cookies) web tarayıcılar üzerinde bir takım verileri kullanıcı tarafında saklamamızı ve kullanıcıya bağlı olarak temizlenmesi veya tekrar site tarafından temizletilmesi ile gerekli işlemlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan veri depolarıdır. Bu depolarda her ne kadar küçük veriler tutmak istesekte şahsen ihtiyaç duyduğum gibi bir takım büyük verileri de saklamamız gerekebiliyor.

Tarih10 Ocak 2017, 21:11
Yorumlar0 Yorum

PHP ile PDO Kullanımı

Bu konuda PHP ile veritabanı bağlantısı yaparken kullandığımız PDO (PHP Data Objects)'i inceleyeceğiz. PDO ile MySQL veritabanımıza bağlanma, veritabanımızdan veri çekme, veri ekleme, güncelleme, silme gibi bir takım olayları inceleyeceğiz. Çok fazla detaya girmeden doğrudan kodları yayınlayacağım ve kaynak olabilmesi açısından el altında kalmasını istediğim bir sayfa olacaktır.

Tarih03 Ocak 2017, 09:44
Yorumlar0 Yorum

Veri Madenciliği (Data Mining) - Giriş

Günümüzde milyarlarca veritabanı bulunmaktadır. Bu veritabanları gün geçtikçe artmakta ve içerisinde barındırdıkları bilgilerde çoğalmaktadır. Vikipedi gibi popüler web sitelerinin veritabanlarını göze alırsak farkedeceğiz ki yalnızca vikipedi'de dahi birçok veri veritabanında saklanmaktadır. Bu sebeple mevcut verinin hızla artması ve ne yazık ki bir zaman sonra eskide kalan veya gereksiz verilerin de çoğalmasıyla elimizde kullanılamaz diyebileceğimiz birçok veri oluşmuş oluyor. Bunun önüne geçmek için yapılan araştırmalar sonucunda Veri Tabanlarında Bilgi Keşfi olarak adlandırılan bir örnek ortaya atılmıştır. Bu örneğin geliştirilmesi ile birlikte günümüzde veri tabanlarındaki doğru ve işe yarar bilginin işlenebilmesi adına Veri Madenciliği ortaya çıkmıştır.

Tarih03 Ocak 2017, 02:18
Yorumlar0 Yorum

Excel ile Görünmez Ad ve Soyad

Günümüzde üniversitelerde not asılan panolarda isim ve soyisimlerin yerinde ismin ve soyadının ilk 2 hanesi ve devamında isim ve soyad uzunluğunca * karakterinin geldiğine şahit olmuşsunuzdur. Bunu günlük hayatımızda farklı yerlerde de görmüş olabiliriz. Bu konumuzda bu olayın Excel ile nasıl formüle döküldüğünü işleyeceğiz. Konunun en altından ilgili dökümanı indirip kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Tarih03 Ocak 2017, 01:47
Yorumlar2 Yorum

Excel'de Önemli Fonksiyonlar

Excel, birçok yazılım dili öğrenilerek yapılabilecek işlemleri, kendi içerisinde çok daha basite indirgeyerek kullanıcıya fonksiyonlar yardımı ile daha kolay işlem imkanı sunar. Bu özelliği ile de birçok işi hızlandırır, hesaplamalar dışında grafikler oluşturarak gelişimleri veya ne yönde yatırım yapılırsa daha iyi olur gibi birçok fikri size sunabilir.

Temelinde basit matematik işlemleri yatsa dahi, her yazılım dilinde olmazsa olmazlar vardır. İşte Excel'de bu olmazsa olmaları toplayarak kendi içerisinde fonksiyonlar başlığı altında sıralamıştır. Bu konu başlığı altında özel olarak seçtiğim birkaç fonksiyonu göreceğiz.

Tarih03 Ocak 2017, 00:51
Yorumlar0 Yorum

Excel ile Gelir-Gider Tablosu

Bir önceki konumuzda Excel'e giriş yaparken hazırladığımız gelir-gider tablomuza bu konumuz aracılığı ile işlevsellik kazandıracağız. İlk olarak tablomuza bir takım veriler gireceğiz ve ortaya çıkan sonuçları toplam tablomuzda yazdırmayı göreceğiz. Bu sebeple ilk fonksiyonumuzu bu konumuzda yazmış olacağız. Öyleyse, başlayalım!

17