Ana Sayfa

Tarih02 Ocak 2017, 23:30
Yorumlar0 Yorum

Excel Giriş

Excel, elektronik tablolama olarak tabir edeceğimiz bir programdır. Bu program yardımı ile birçok tablo oluşturabilir ve oluşturduğumuz tablolar üzerinde bir takım işlemleri gerçekleştirebiliriz. İçerisinde bolca formül barındıran ve bu sayede birçok işimizi kolaylaştıracak olan Excel, günümüzde hemen hemen tüm popüler kuruluşlar tarafından en çok kullanılan uygulamalardan biridir.

Tarih15 Aralık 2016, 20:13
Yorumlar2 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Formlar

Bir web sitesini dinamik hale getirmek için kullanılan temel elemanlarımız formlardır. Formlar sayesinde kullanıcılardan bir takım veriler isteyebilir ve bu verileri PHP gibi diller yardımı ile veritabanımıza kaydettirebiliriz. Bu sayede örneğin bir yorum alanı, bir üye ol veya üye girişi gibi birçok alanda formlardan faydalanabiliriz.

Tarih15 Aralık 2016, 00:09
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Listeleme

HTML'de temel listeleme elemanları günümüzde hemen her sitede kullanılmaktadır. Bunun amacı genellikle menü tasarımlarında işimizi fazlasıyla görmesidir. HTML'in liste etiketlerinin yardımları ve CSS ile birlikte şekillendirilmesiyle birbirinden farklı ve güzel menüler hazırlayabiliriz. Bu yazının amacı ise temelde yalnızca HTML kullanılarak tasarlayabileceğimiz liste elemanlarına göz atmaktır.

Tarih12 Aralık 2016, 23:42
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML'de Özellikler

HTML'de özellik kavramı gerçekten de oldukça önemlidir. Özellikler aslında yazılı olduğu HTML etiketini doğrudan etkileyen ve o HTML etiketine ait bir takım atamalar yapabileceğimiz yapılardır. Bu yapıyı oluşturmak için etiketimiz içerisinde bir attribute (özellik) belirlenir ve akabinde tırnak işaretleri içerisine bu özelliğin değeri yazılır. Yani şöyle bir kullanımı olduğunu söyleyebiliriz: < etiketAdı özellik="değer">

Tarih05 Aralık 2016, 21:43
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML Etiketleri Hakkında Ufak Detaylar

Özellikle son zamanlarda bu konu üzerine birçok tanıdığımdan geri dönüşler aldım. Bu sebeple HTML etiketlerinde sıkça rastlanan bir kafa karışıklığına çözüm getirelim bugün. HTML Etiketlerinde temelde 2 farklı durum söz konusudur. Bunlar boş HTML etiketleri ve HTML etiketlerinde büyük, küçük harf kullanımı ile alakalıdır. Problemlerin geneline göz attığımızda göz önünde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermemelerine rağmen kullanım yanlışlıkları fazlasıyla yapılmaktadır.

Tarih03 Aralık 2016, 00:42
Yorumlar0 Yorum

Javascript'e Sıfırdan Bakış

Merhabalar. Dinamik web sayfaları oluşturmak için yeterli seviyede olmayan HTML ve CSS'i güçlendirmek, kullanıcı ile etkileşimi arttırılmış sayfalar oluşturmak için javascript dili tercih edilmektedir. Bir web sitesi tasarlanırken başlangıçta HTML ile kodlamış olduğunuz temel yapınızı CSS ile görsel anlamda geliştirmişken ne yazık ki HTML ve CSS ile dinamik web sitesi oluşturamıyor olursunuz. Dinamik web sitesi oluşturamamış olmak demek ne yazık ki kullanıcının site üzerinde bir rolü yok demektir. Kullanıcı sitenizi ziyaret eder, makalelerinizi okur, görsellerinizi inceler fakat sitenizle iletişime geçemez ve ne yazık ki siteniz basit bir siteden daha ileriye gidemez. Bunu aşmak için ve kullanıcının site üzerinde etkin rol almasını sağlayabilmek adına Javascript bilmek ve sayfalarınızı oluştururken Javascript'i kullanmak çok ama çok önemlidir.

Tarih02 Aralık 2016, 23:05
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Temel HTML Etiketlerine Bakış

Önceki dersimizde oluşturduğumuz ilk html dosyası ile ekranımıza "Bu bir paragraf yazısıdır." metnini yazdırmayı başarmıştık. Bu dersimizde ise temel html etiketlerinin ve işlevlerinin üzerinden geçip bir stil dosyası ile bağlantılarını oluşturacağız ve CSS ile birlikte ilerlemeye devam edeceğiz.

Tarih12 Mart 2017, 13:08
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML'e Başlarken...

Merhaba arkadaşlar. Bir webmaster'ın veya web ile hayatında en az 1 kez olsun ilgilenmiş herkesin duyduğu bir tabirdir HTML. Kendi başına bir program oluşturup çalıştıramadığı ve mutlaka kendisini yorumlayabilen bir programa ihtiyaç duyduğu için programlama dili olarak anılmaz. Dinamik web sayfaları da oluşturamazsınız. Aslında HTML bir binanın temeli gibi görülebilir. Eğer temeliniz iyi değilse, veya siz iyi bir temel oluşturduğunuzu düşünmenize rağmen ortaya çıkan binanın ayakta kalması bir şans eseri ise ne yazık ki bir şeyleri doğru yapmamışsınız demektir. Bu yazı ve bundan sonra gelecek tüm HTML notlarımda sizlere temelinizi oluşturma veya var olan temelinizi güçlendirmeye yönelik bir takım önerilerde bulunacağım. Bu yazının amacı ise HTML'in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını temel olarak kavramaktır.

Tarih12 Mart 2017, 13:09
Yorumlar0 Yorum

Photoshop'ta Yazı Kenarlarını Yumuşatma - Anti Aliasing

Photoshop'ta herhangi bir metin oluştururken gözden kaçması halinde ciddi problemlerin oluşacağı ve görselliği doğrudan etkileyecek olan kenar yumuşatma olayına değinmek istiyorum. Anti Aliasing ile anılan bu olay aslında yazı karakterlerinde sıklıkla karşımıza çıkan pixel kaymalarıdır. Bu da doğrudan kenar yumuşatma ile ilgili olduğundan oldukça önemli bir konudur. Eğer görseli incelersek bu olayı net bir şekilde farkedeceğiz.

Tarih27 Kasım 2016, 19:31
Yorumlar2 Yorum

Merhaba Dünya

Bir klasiği bozmak olmaz diyerek "Merhaba Dünya" yazımız ile yeni bir serüvene atılıyoruz. Sonuç olarak web ile haşır neşir olmuş herkesin hayatında bir kez dahi olsa karşısına çıkan bu terimi hiçe saymak olmazdı. Geçtiğimiz zaman diliminde sürekli olarak aklımın bir köşesinde olmasına rağmen bir türlü gerekli zamanı ayıramamış olmam sebebi ile açamadığım kişisel sitemi nihayet açmış bulunuyorum.

18