Ana Sayfa

Tarih23 Ağustos 2017, 22:47
Yorumlar0 Yorum

Responsive Site Yapımı

Günümüz dünyasında web siteleriniz mobil alanlarda ufakta olsa söz sahibi değilse siz bu platformda yok bile sayılabilirsiniz. Kullanıcıların büyük bir kısmının mobil cihazlar üzerinden giriş yaptığı web sitelerinde mobil arayüzler çok önemlidir. Kullanım açısından web sitelerinizi nasıl mobile uygun hale getirebileceğinize dair birkaç ufak ipucu hazırladım.

Tarih22 Ağustos 2017, 12:30
Yorumlar2 Yorum

PNG ve JPEG Görselleri Sıkıştırma

Web sitelerinde çok fazla görsel barındıran kişilerin en büyük problemi tartışmasız resimlerin kapladığı alanlar ve sitedeki geç yüklenmelerdir. Bunu bir projemde kendime fazlasıyla dert etmiş ve en iyi sistemi bulmak için epeyce çabalamıştım. Alternatifler arasından seçtiğim bir web sitesi ile bu işi gerçekten doğru yaptığına inandığım bir sistemi şimdi sizlere aktaracağım.

Tarih21 Ağustos 2017, 12:42
Yorumlar0 Yorum

PHP Hava Durumu Botu

Bu makalemizde PHP ile hava durumu botu hazırlamayı göreceğiz. Bot ile temel veriler olan bugünün kaç derece olduğu, havanın durumu, hissedilen sıcaklığı ve hangi saate ait veriler olduğunu göstereceğiz. Botu çok temel anlamda hazırladım ki istediğiniz gibi geliştirebilesiniz.

Tarih20 Ağustos 2017, 11:37
Yorumlar0 Yorum

Sublime Text ile Detaylı Snippet Kullanımı

Sublime Text ile Snippet kullanımı oldukça basit ve işinize hız katacak mükemmel bir detaydır. Yazılan bir ifadeye aktarılacak olan uzun metni çağırabildiğimiz ve snippet olarak bilinen bu dosyalar hakkında incelemeyi ve kod yazarken fazlasıyla kullandığım bir iki snippet'ı sizlere aktaracağım.

Tarih19 Ağustos 2017, 11:08
Yorumlar0 Yorum

HTML Contenteditable | Değiştirilebilir İçerik

HTML'in bizlere sunduğu özelliklerden olan contenteditable özelliği true/false değerleri sayesinde bir divi normal bir input gibi değiştirilebilir yapmamızı sağlar. Bu sayede bir divde kullanıcının metni değiştirmesi ve jQuery yardımı ile bu metnin sistem tarafından algılanması sağlanabilir.

Tarih18 Ağustos 2017, 11:31
Yorumlar0 Yorum

PHP Eval Fonksiyonu

Eval fonksiyonu, bir değişken içine yazdığımız php komutlarını ekrana normal bir çıktı vermek için kullanabilmemizi sağlar.

Tarih17 Ağustos 2017, 12:52
Yorumlar0 Yorum

PHP ile Son 7 Gün ve Haftanın Başlangıcı Uygulamaları

PHP ile tarih hesabı yapmak çok önemli olabiliyor. Çoğu projede haftalık kayıtların listelenmesi gerekiyor. Bunu yaparken tarihin iyi alınması da oldukça önemli. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar varken atlanılması halinde yanlış sonuçlar gösterilebilir.

Tarih16 Ağustos 2017, 16:00
Yorumlar0 Yorum

n-gram Nedir? Neden Kullanılır?

Bir veri üzerinde arama yapmak, karşılaştırma yapmak veya tekrar sayısını saptayabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bir çeşit algoritma olarak da bilinebilir.

Tarih15 Ağustos 2017, 14:47
Yorumlar0 Yorum

Veri Tipleri

Bir uygulama yazarken, geniş açıdan bakmak gerekir. Bu da uygulamanın her alanı hazırlanırken bilgi sahibi olunması ve doğru yerde doğru şekilde veri tiplerinin kullanılmasından geçer. Veri yapısının uygun belirlenmesi belleğin ve çalışma sisteminin daha verimli olması anlamına gelir.

Tarih14 Ağustos 2017, 18:00
Yorumlar0 Yorum

TC Kimlik Numarası Algoritması ve Fonksiyonu

TC kimlik numarası, internet üzerinde güvenlik akla geldiğinde kişiye özel ve değiştirilemez olması sebebiyle bir numaralı tercihtir. Fakat girilen numaranın gerçekten bir TC kimlik numarası olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Bunun algoritmasını ve fonksiyonunu yazmaya çalışalım.

4