Ana Sayfa

Tarih29 Ağustos 2017, 12:26
Yorumlar2 Yorum

CSS Numaralandırmaya Stil Vermek

Bir liste oluştururken bolca kullandığımız <ol> ve <ul> etiketlerinden özellikle <ol> yardımı ile bir numaralandırma elde etmemiz mümkün. Lakin bu numaralandırmaya CSS ile bir stil vermek istediğimizde neredeyse imkansız bir durum ile karşı karşıya kalıyoruz. Buna çözüm üretmek amacıyla bu makalemizde bir yöntemden bahsedeceğiz: :before

Tarih28 Ağustos 2017, 11:28
Yorumlar0 Yorum

Mobilden Telefon Numarasına Nasıl Link Verilir?

Günümüzde ziyaretçi kitlemizin büyük bir çoğunluğunun mobil cihazlardan olduğunu düşündüğümüzde bir telefon numarasına sitemizde yer verecek isek tıklandığında doğrudan cihazın telefon bölümüne numaranın düşmesi gerekmektedir. Çünkü günümüzde insanlar kopyala yapıştır yapmaya dahi üşeniyorlar...

Tarih27 Ağustos 2017, 23:59
Yorumlar0 Yorum

HTML Sayfayı Yazdır Butonu

Özellikle haber siteleri başta olmak üzere günümüzde birçok bilgi kaynağı web sitede kullanılan sayfayı yazdır özelliğinin HTML yardımı ile sayfamıza eklenmesine bu makalemizde yer vereceğim.

Tarih26 Ağustos 2017, 22:42
Yorumlar0 Yorum

CSS ile Geçişli Menü Tasarlamak (Tek Görsel Kullanarak)

Elimizde yatay bir menü olduğunu varsayalım. Bu menümüzün arkaplan görselini belirledik. Üzerine geldiğimizde bu arkaplan görselinin farklı bir görsel ile değişmesini istiyoruz. Bunu tek görsel ile nasıl halledeceğimizi görelim.

Tarih25 Ağustos 2017, 11:03
Yorumlar0 Yorum

CSS text-transform: uppercase Türkçe Karakter Problemi

CSS ile elimizdeki yazıyı doğrudan büyük harfe, küçük harfe ya da her kelimenin baş harfi büyük harf olacak şekilde çevirmemize olanak tanıyan minik bir yapıdı text-transform. Bu yapımızda başlıca problemlerden biri ise eldeki betnin Türkçe karakter problemini çözmektir.

Tarih24 Ağustos 2017, 10:43
Yorumlar0 Yorum

jQuery - CSS Özellikleri ve Ayarları

jQuery ile temel CSS özelliklerini kullanmak amacıyla css(); methodunu tercih ediyorduk. Fakat bazı durumlar css() methodunun yetersiz olması veya sonuca daha hızlı ulaşabilmek adına geliştirilen bir takım methodlarımız var. Bu methodlarımızı makalemizde inceleyeceğiz.

Tarih23 Ağustos 2017, 22:47
Yorumlar0 Yorum

Responsive Site Yapımı

Günümüz dünyasında web siteleriniz mobil alanlarda ufakta olsa söz sahibi değilse siz bu platformda yok bile sayılabilirsiniz. Kullanıcıların büyük bir kısmının mobil cihazlar üzerinden giriş yaptığı web sitelerinde mobil arayüzler çok önemlidir. Kullanım açısından web sitelerinizi nasıl mobile uygun hale getirebileceğinize dair birkaç ufak ipucu hazırladım.

Tarih22 Ağustos 2017, 12:30
Yorumlar2 Yorum

PNG ve JPEG Görselleri Sıkıştırma

Web sitelerinde çok fazla görsel barındıran kişilerin en büyük problemi tartışmasız resimlerin kapladığı alanlar ve sitedeki geç yüklenmelerdir. Bunu bir projemde kendime fazlasıyla dert etmiş ve en iyi sistemi bulmak için epeyce çabalamıştım. Alternatifler arasından seçtiğim bir web sitesi ile bu işi gerçekten doğru yaptığına inandığım bir sistemi şimdi sizlere aktaracağım.

Tarih21 Ağustos 2017, 12:42
Yorumlar0 Yorum

PHP Hava Durumu Botu

Bu makalemizde PHP ile hava durumu botu hazırlamayı göreceğiz. Bot ile temel veriler olan bugünün kaç derece olduğu, havanın durumu, hissedilen sıcaklığı ve hangi saate ait veriler olduğunu göstereceğiz. Botu çok temel anlamda hazırladım ki istediğiniz gibi geliştirebilesiniz.

Tarih20 Ağustos 2017, 11:37
Yorumlar0 Yorum

Sublime Text ile Detaylı Snippet Kullanımı

Sublime Text ile Snippet kullanımı oldukça basit ve işinize hız katacak mükemmel bir detaydır. Yazılan bir ifadeye aktarılacak olan uzun metni çağırabildiğimiz ve snippet olarak bilinen bu dosyalar hakkında incelemeyi ve kod yazarken fazlasıyla kullandığım bir iki snippet'ı sizlere aktaracağım.

6