Ana Sayfa

Tarih04 Ağustos 2017, 09:04
Yorumlar0 Yorum

Transaction Nedir?

SQL serverlarda iş birimi olarak bilinen Transaction, bir zamanda yapılan bir işi temsil etmektedir. Yani bir sorgu ifadesinde (örneğin Delete) tek türde işlem yapmaktadır. Fakat bunun yanında birtakım işlemleri ortak bir şekilde de yapmaya izin verir.

Tarih03 Ağustos 2017, 09:10
Yorumlar4 Yorum

MySQL Depolama Motorları İncelemesi

Web geliştiricilerin sürekli olarak karşılaştığı fakat çok fazla üzerinde durma ihtiyacı hissetmediği bu konuya değinmek istedim. Konu başlığından da anlaşılacağı üzere MySQL Depolama Motorları, bir tablo oluştururken bize seçmemiz için bir alan halinde gelip birkaç farklı motor arasında seçim yapmamıza olanak sağlar.

Tarih01 Ağustos 2017, 00:33
Yorumlar2 Yorum

Back-End Geliştiriciliği Üzerine: Bora Kaşmer - Şadi Evren Şeker

Merhaba arkadaşlar. Yaz aylarının başlarında yaptığımız birkaç görüşme sonunda Şadi Evren Şeker hocamız ve Bilgehan Biricik ile birlikte Web Geliştiriciği üzerine bir takım röportajlar hazırlamaya karar verdik. Bu röportajımızda bizleri kırmayarak davetimizi geri çevirmeyen Bora Kaşmer ile gündem ve Back-End Geliştiriciliği üzerine konuştuk.

Tarih26 Temmuz 2017, 13:19
Yorumlar0 Yorum

Web Developer Kimdir? Ne İş Yapar?

Web Developer kavramı farklı kişiler tarafından karıştırılan bir kavram olması sebebiyle minik bir yazı ile kavram hakkında bilgi vermek istedim. Bu makalemizde web developer kimdir, ne iş yapar, nelerle ilgilenir gibi bir takım sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

Tarih03 Temmuz 2017, 13:58
Yorumlar0 Yorum

Photoshop'ta Move Tool ile Hızlı Nesne Seçimi

Photoshop ile herkes istediğini yapabilir, lakin hızlı yapmak ile yavaş yapmak arasında çok büyük farklar vardır. Günümüzde aynı işi hızlı yapan kişilerin yavaş yapan kişilere oranla eğer aynı kalitede iş çıkartıyorlarsa daha faydalı oldukları ortadadır. O halde bu dersimizde basit ama birçok kişi tarafından araştırılmadığı için bilinmeyen bir noktaya değineceğiz.

Tarih03 Temmuz 2017, 03:00
Yorumlar0 Yorum

jQuery - Nesne Özellikleri

HTML öğelerimizin DOM özelliklerine erişerek jQuery ile bu özellikler üzerinde çalışabilmeyi inceleyeceğiz.

Tarih02 Temmuz 2017, 13:28
Yorumlar0 Yorum

jQuery - Nesne Bulmak

HTML ile oluşturulan bir nesneyi konum bakımından jQuery ile nasıl algılayabileceğimize göz atacağız.

Tarih02 Temmuz 2017, 13:15
Yorumlar0 Yorum

jQuery - css() Methodu

jQuery ile seçilen bir nesneye css kodu uygulamak istenirse kullanacağımız fonksiyondur. Genellikle tercih edilen ve temel işlemlerde kullanılan method olarak bilinir.

Tarih01 Temmuz 2017, 00:52
Yorumlar0 Yorum

jQuery - Nesneleri Seçmek

HTML ile oluşturulan bir nesneye özellik atamak veya herhangi bir değişiklik yapmak için öncelikli hedefimiz o nesneyi jQuery aracılığıyla seçmektir.

Tarih30 Haziran 2017, 23:27
Yorumlar0 Yorum

jQuery - Nasıl Çalışır?

Bu makalemizde jQuery'yi bir HTML dökümanımızda nasıl çalıştıracağımıza değineceğiz.

6