Ana Sayfa

Tarih19 Ağustos 2017, 11:08
Yorumlar0 Yorum

HTML Contenteditable | Değiştirilebilir İçerik

HTML'in bizlere sunduğu özelliklerden olan contenteditable özelliği true/false değerleri sayesinde bir divi normal bir input gibi değiştirilebilir yapmamızı sağlar. Bu sayede bir divde kullanıcının metni değiştirmesi ve jQuery yardımı ile bu metnin sistem tarafından algılanması sağlanabilir.

Tarih18 Ağustos 2017, 11:31
Yorumlar0 Yorum

PHP Eval Fonksiyonu

Eval fonksiyonu, bir değişken içine yazdığımız php komutlarını ekrana normal bir çıktı vermek için kullanabilmemizi sağlar.

Tarih17 Ağustos 2017, 12:52
Yorumlar0 Yorum

PHP ile Son 7 Gün ve Haftanın Başlangıcı Uygulamaları

PHP ile tarih hesabı yapmak çok önemli olabiliyor. Çoğu projede haftalık kayıtların listelenmesi gerekiyor. Bunu yaparken tarihin iyi alınması da oldukça önemli. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar varken atlanılması halinde yanlış sonuçlar gösterilebilir.

Tarih16 Ağustos 2017, 16:00
Yorumlar0 Yorum

n-gram Nedir? Neden Kullanılır?

Bir veri üzerinde arama yapmak, karşılaştırma yapmak veya tekrar sayısını saptayabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bir çeşit algoritma olarak da bilinebilir.

Tarih15 Ağustos 2017, 14:47
Yorumlar0 Yorum

Veri Tipleri

Bir uygulama yazarken, geniş açıdan bakmak gerekir. Bu da uygulamanın her alanı hazırlanırken bilgi sahibi olunması ve doğru yerde doğru şekilde veri tiplerinin kullanılmasından geçer. Veri yapısının uygun belirlenmesi belleğin ve çalışma sisteminin daha verimli olması anlamına gelir.

Tarih14 Ağustos 2017, 18:00
Yorumlar0 Yorum

TC Kimlik Numarası Algoritması ve Fonksiyonu

TC kimlik numarası, internet üzerinde güvenlik akla geldiğinde kişiye özel ve değiştirilemez olması sebebiyle bir numaralı tercihtir. Fakat girilen numaranın gerçekten bir TC kimlik numarası olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Bunun algoritmasını ve fonksiyonunu yazmaya çalışalım.

Tarih13 Ağustos 2017, 15:56
Yorumlar0 Yorum

Photoshop ile Verimli Timeline Kullanımı - Timeline Kısayolları

Basit animasyonlar tasarlarken Photoshop'ta birkaç ayar yapmaya ihtiyaç duyarız. Örneğin birbirini tekrar eden alanlar, ardı ardına açılan yeni frame alanları veya döngü saniyeleri.. Tüm bunları yaparken aslında Photoshop'ta hızlanabiliriz.

Tarih12 Ağustos 2017, 03:32
Yorumlar2 Yorum

Tasarımlarınızda Kullanabileceğiniz 2017'nin En İyi Fontları

Bir tasarım hazırlarken en fazla dikkat ve zaman alan kısımlardan birisi tartışmasız yazı tipleridir. Ne kadar doğru bir yazı tipi seçilirse aktarılan mesaj o kadar iyi olacaktır. Bunu dikkate alarak sizlere 2017 yılı için en iyi 10 yazı tipini seçtim.

Tarih11 Ağustos 2017, 13:45
Yorumlar0 Yorum

PHP ile 5 Adımda Form Güvenliği

Bir web sitesi hazırlanırken en fazla dikkat edilmesi gereken konu tartışmasız bir şekilde güvenliktir. Güvenlik bir web site için her şeydir. Dışarıda bırakılacak ufak bir açık bile ağır sonuçlar doğurabilir.

Tarih10 Ağustos 2017, 10:06
Yorumlar3 Yorum

Wordpress rel=noopener Nedir?

Wordpress 4.7.4 sürümünden beri duyurduğu fakat kullanıcılar tarafından soru işaretleri ile karşılanılan bir konuya değinmek istiyorum. target="blank" linklerine rel="noopener" neden geldi?

7