Ana Sayfa

Tarih09 Ağustos 2017, 09:28
Yorumlar0 Yorum

Yalnızca CSS ile Checkbox Stilini Değiştirme

Yapılan formları zenginleştirmek oldukça önemlidir. Kullanıcının gözünde eski stil bir form özelleştirilmiş formların yanında basit kalmasının yanında şahsi düşünceme göre güvensiz gelebilir. Bu formlarda çoğu zaman kullanılan checkbox'ı bu makalemizde nasıl özelleştireceğimizi öğreneceğiz.

Tarih08 Ağustos 2017, 15:43
Yorumlar0 Yorum

Ülke Listesi, Bayrakları ve Veritabanına Aktarma İşlemleri

Bir web site oluştururken kayıt esnasında ülke bilgisi istememiz gerekebiliyor. Bu iş için tasarlanmış bir liste göremediğim için böyle bir liste oluşturmaya karar verdim. Bu makale altında bir ülke listesi, bu ülkelerin bayrakları ve aynı zamanda bu ülke listesini PDO ile veritabanına aktarma işlemlerine göz atacağız.

Tarih07 Ağustos 2017, 16:10
Yorumlar0 Yorum

PHP str_replace() Fonksiyonu ve Türkçe Karakterlerin Büyük Harfe Çevrilmesi

PHP'de str_replace() fonksiyonu yardımı ile var olan bir metin içindeki bir kelimeyi başka bir kelime ile değiştirebiliriz.

Tarih06 Ağustos 2017, 17:47
Yorumlar0 Yorum

PHP ile Cümle Karşılaştırma Uygulaması

Girilen iki cümle arasında benzerlik hesabını kısmende olsa nasıl gerçekleştirileceğini anlatmak istiyorum.

Tarih05 Ağustos 2017, 18:41
Yorumlar4 Yorum

Metin Madenciliği (Text Mining) - Yazar Tespit Uygulaması Örneği

Metin madenciliği, veri madenciliğinin bir alt başlığı olarakta bilinebilir. Bu kavram hakkında bir geniş örnek ile daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Tarih04 Ağustos 2017, 18:16
Yorumlar0 Yorum

PHP ve GeoIP ile Ülke ve İl Bilgilerine Ulaşmak

Gelen bir soru üzerine böyle bir makale yazmak istedim. Konunun başlığından anlaşılacağı üzere bir IP adresinden hareket ederek kişiye ait lokasyon bilgilerine ulaşacağız. Bunun kullanım amacı ise genellikle formlarda ülke ve şehir seçimini kolaylaştırmaktır.

Tarih04 Ağustos 2017, 09:04
Yorumlar0 Yorum

Transaction Nedir?

SQL serverlarda iş birimi olarak bilinen Transaction, bir zamanda yapılan bir işi temsil etmektedir. Yani bir sorgu ifadesinde (örneğin Delete) tek türde işlem yapmaktadır. Fakat bunun yanında birtakım işlemleri ortak bir şekilde de yapmaya izin verir.

Tarih03 Ağustos 2017, 09:10
Yorumlar4 Yorum

MySQL Depolama Motorları İncelemesi

Web geliştiricilerin sürekli olarak karşılaştığı fakat çok fazla üzerinde durma ihtiyacı hissetmediği bu konuya değinmek istedim. Konu başlığından da anlaşılacağı üzere MySQL Depolama Motorları, bir tablo oluştururken bize seçmemiz için bir alan halinde gelip birkaç farklı motor arasında seçim yapmamıza olanak sağlar.

Tarih01 Ağustos 2017, 00:33
Yorumlar2 Yorum

Back-End Geliştiriciliği Üzerine: Bora Kaşmer - Şadi Evren Şeker

Merhaba arkadaşlar. Yaz aylarının başlarında yaptığımız birkaç görüşme sonunda Şadi Evren Şeker hocamız ve Bilgehan Biricik ile birlikte Web Geliştiriciği üzerine bir takım röportajlar hazırlamaya karar verdik. Bu röportajımızda bizleri kırmayarak davetimizi geri çevirmeyen Bora Kaşmer ile gündem ve Back-End Geliştiriciliği üzerine konuştuk.

Tarih26 Temmuz 2017, 13:19
Yorumlar0 Yorum

Web Developer Kimdir? Ne İş Yapar?

Web Developer kavramı farklı kişiler tarafından karıştırılan bir kavram olması sebebiyle minik bir yazı ile kavram hakkında bilgi vermek istedim. Bu makalemizde web developer kimdir, ne iş yapar, nelerle ilgilenir gibi bir takım sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

8