Diğer / Algoritmalar

Tarih14 Ağustos 2017, 18:00
Yorumlar0 Yorum

TC Kimlik Numarası Algoritması ve Fonksiyonu

TC kimlik numarası, internet üzerinde güvenlik akla geldiğinde kişiye özel ve değiştirilemez olması sebebiyle bir numaralı tercihtir. Fakat girilen numaranın gerçekten bir TC kimlik numarası olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Bunun algoritmasını ve fonksiyonunu yazmaya çalışalım.

Tarih03 Mayıs 2017, 16:44
Yorumlar0 Yorum

Büyük O Notasyonu (Big O Notation)

Algoritmalar işlenirken aslında en fazla dikkat çekilmesi gereken konulardan biri de Big O'dur. Çünkü oluşturulan bir algoritmanın en kötü durumu gözler önüne alınarak ne kadar işlemden geçeceğini hesaplamak gerekir. Bu durum ise Big O ile hesaplanır.

Tarih25 Nisan 2017, 01:21
Yorumlar0 Yorum

Sıralama Algoritmaları - Insertion Sort (Eklemeli Sıralama Algoritması)

Insertion Sort, sıralama algoritmalarından bir diğeridir. Eklemeli Sıralama Algoritması ismiyle çevirebileceğimiz Insertion Sort, geride kalan değerleri karşılaştırarak sonuca ulaşır.

Tarih23 Nisan 2017, 17:07
Yorumlar2 Yorum

Sıralama Algoritmaları - Selection Sort (Seçerek Sıralama Algoritması)

Selection Sort, sıralama algoritmaları içerisinde basit yapısı ile herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecek bir yapıdır.

Tarih23 Nisan 2017, 12:46
Yorumlar0 Yorum

Sıralama Algoritmaları - Bubble Sort (Kabarcık Sıralama Algoritması)

Bubble Sort, sıralama algoritmaları içerisinde en meşhur olan algoritmadır. Elde bulunan bir dizi elemanın sırası ile karşılaştırılması ve küçükten büyüğe dizilmesi işlemini gerçekleştirir.

Tarih22 Nisan 2017, 13:52
Yorumlar2 Yorum

Algoritmalar - İkili Arama Algoritması - Sayı Tahmin Örneği

İkili arama algoritması için yapılabilecek en güzel örneklerden biri sayı tahmin oyunudur. Sayı tutma oyununu bu makalemizde binary search ile birlikte inceleyeceğiz.

Tarih22 Nisan 2017, 11:38
Yorumlar0 Yorum

Algoritmalar - İkili Arama Algoritması (Binary Search)

İkili Arama Algoritması (Binary Search), elde bulunan veriyi 2 parçaya bölerek yapılan arama algoritmasıdır. Bu algoritma normal arama işlemlerinde sonuca daha hızlı ulaşmak için kullanılır.

Tarih22 Nisan 2017, 11:17
Yorumlar0 Yorum

Algoritmalar - Doğrusal Arama Algoritması (Linear Search)

Doğrusal Arama Algoritması (Linear Search), elde bulunan veriyi baştan sona kadar tarayarak gerçekleştirilen algoritmadır.