Diğer / Veri Madenciliği

Tarih16 Ağustos 2017, 14:52
Yorumlar0 Yorum

n-gram Nedir? Neden Kullanılır?

Bir veri üzerinde arama yapmak, karşılaştırma yapmak veya tekrar sayısını saptayabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bir çeşit algoritma olarak da bilinebilir.

Tarih05 Ağustos 2017, 15:46
Yorumlar4 Yorum

Metin Madenciliği (Text Mining) - Yazar Tespit Uygulaması Örneği

Metin madenciliği, veri madenciliğinin bir alt başlığı olarakta bilinebilir. Bu kavram hakkında bir geniş örnek ile daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Tarih28 Mart 2017, 21:11
Yorumlar0 Yorum

Bilgiyi Keşfetmek (Knowledge Discovery)

Günümüzde hızlı büyüyen bir veri kümesi var. Bu kümeyi bir kovaya benzetirsek bizler kovanın yalnızca küçük bir bölümünü kulanıyoruz. Fakat her geçen saniye üretilmeye devam eden veriler arasında işe yaramayan verilerin ayıklanması oldukça güç. Öte yandan elde kalan verilerinde gerçekten işe yarar veri olduğunu tespit etmek ayrı bir güç istemekte. Bu sebeple bilginin keşfi konusu oldukça önemli bir hal alıyor.

Tarih03 Ocak 2017, 09:44
Yorumlar0 Yorum

Veri Madenciliği (Data Mining) - Giriş

Günümüzde milyarlarca veritabanı bulunmaktadır. Bu veritabanları gün geçtikçe artmakta ve içerisinde barındırdıkları bilgilerde çoğalmaktadır. Vikipedi gibi popüler web sitelerinin veritabanlarını göze alırsak farkedeceğiz ki yalnızca vikipedi'de dahi birçok veri veritabanında saklanmaktadır. Bu sebeple mevcut verinin hızla artması ve ne yazık ki bir zaman sonra eskide kalan veya gereksiz verilerin de çoğalmasıyla elimizde kullanılamaz diyebileceğimiz birçok veri oluşmuş oluyor. Bunun önüne geçmek için yapılan araştırmalar sonucunda Veri Tabanlarında Bilgi Keşfi olarak adlandırılan bir örnek ortaya atılmıştır. Bu örneğin geliştirilmesi ile birlikte günümüzde veri tabanlarındaki doğru ve işe yarar bilginin işlenebilmesi adına Veri Madenciliği ortaya çıkmıştır.