Kodlama / Css

Tarih14 Eylül 2017, 23:24
Yorumlar0 Yorum

CSS Position Özellikleri ve Mantığı

CSS ile sürekli olarak uğraşıyoruz. Dolayısıyla bir öğenin ekranda herhangi bir noktaya yerleştirilme işlemi bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Bu makalede bunu baz alarak CSS'in position özelliklerini inceleyeceğiz.

Tarih11 Eylül 2017, 22:16
Yorumlar0 Yorum

CSS first Seçicileri

CSS'in bizlere sunduklarından olan first seçicileri, alt başlığı olarak dörde ayrılıyor; ::first-letter, ::first-line, :first-child, :first-of-type. Bu makalemizde bu dört seçiciyi inceleyeceğiz.

Tarih10 Eylül 2017, 12:26
Yorumlar0 Yorum

Mini CSS Kütüphanesi: Picnic CSS

Günümüzde çokça ihtiyacı karşılayan ve birçok geliştirici tarafından aktif olarak kullanılan Bootstrap, zaman zaman küçük projeler için bir ağırlık olabiliyor. Bunu fırsat bilen geliştiriciler daha küçük ve daha az özellikli bir CSS kütüphanesi geliştirme kararı almışlar.

Tarih06 Eylül 2017, 00:29
Yorumlar0 Yorum

CSS :dir() Sözde Sınıfı

Gelişen teknolojiler beraberinde bir takım yenilikleri de getiriyor. İşte dir() sözde sınıfı da bunlardan bir tanesi. Bu makalemizde bu sınıfı inceleyeceğiz ve bir takım detaylarına değineceğiz.

Tarih30 Ağustos 2017, 15:09
Yorumlar0 Yorum

4KB'lık Mükemmel Butonlar - Bttn.css

Geçtiğimiz günlerde keşfettiğim bir css kütüphanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 4KB'lık bir CSS dosyası ile birbirinden güzel butonlar hazırlamamıza olanak sağlayan bttn.css kütüphanesine yakından göz atalım.

Tarih29 Ağustos 2017, 12:26
Yorumlar2 Yorum

CSS Numaralandırmaya Stil Vermek

Bir liste oluştururken bolca kullandığımız <ol> ve <ul> etiketlerinden özellikle <ol> yardımı ile bir numaralandırma elde etmemiz mümkün. Lakin bu numaralandırmaya CSS ile bir stil vermek istediğimizde neredeyse imkansız bir durum ile karşı karşıya kalıyoruz. Buna çözüm üretmek amacıyla bu makalemizde bir yöntemden bahsedeceğiz: :before

Tarih26 Ağustos 2017, 22:42
Yorumlar0 Yorum

CSS ile Geçişli Menü Tasarlamak (Tek Görsel Kullanarak)

Elimizde yatay bir menü olduğunu varsayalım. Bu menümüzün arkaplan görselini belirledik. Üzerine geldiğimizde bu arkaplan görselinin farklı bir görsel ile değişmesini istiyoruz. Bunu tek görsel ile nasıl halledeceğimizi görelim.

Tarih25 Ağustos 2017, 11:03
Yorumlar0 Yorum

CSS text-transform: uppercase Türkçe Karakter Problemi

CSS ile elimizdeki yazıyı doğrudan büyük harfe, küçük harfe ya da her kelimenin baş harfi büyük harf olacak şekilde çevirmemize olanak tanıyan minik bir yapıdı text-transform. Bu yapımızda başlıca problemlerden biri ise eldeki betnin Türkçe karakter problemini çözmektir.

Tarih09 Ağustos 2017, 09:28
Yorumlar0 Yorum

Yalnızca CSS ile Checkbox Stilini Değiştirme

Yapılan formları zenginleştirmek oldukça önemlidir. Kullanıcının gözünde eski stil bir form özelleştirilmiş formların yanında basit kalmasının yanında şahsi düşünceme göre güvensiz gelebilir. Bu formlarda çoğu zaman kullanılan checkbox'ı bu makalemizde nasıl özelleştireceğimizi öğreneceğiz.

Tarih18 Haziran 2017, 00:11
Yorumlar0 Yorum

CSS Placeholder Özelliklerini Değiştirmek (::placeholder)

Form elemanları oluşturulurken en çok tercih edilen ve içeriği hakkında mini bilgi yazmamızı sağlayan placeholder değerlerini CSS ile nasıl değiştireceğimize dair bir kod parçasını inceleyeceğiz.

1