Kodlama / Html

Tarih27 Ağustos 2017, 23:59
Yorumlar0 Yorum

HTML Sayfayı Yazdır Butonu

Özellikle haber siteleri başta olmak üzere günümüzde birçok bilgi kaynağı web sitede kullanılan sayfayı yazdır özelliğinin HTML yardımı ile sayfamıza eklenmesine bu makalemizde yer vereceğim.

Tarih19 Ağustos 2017, 11:08
Yorumlar0 Yorum

HTML Contenteditable | Değiştirilebilir İçerik

HTML'in bizlere sunduğu özelliklerden olan contenteditable özelliği true/false değerleri sayesinde bir divi normal bir input gibi değiştirilebilir yapmamızı sağlar. Bu sayede bir divde kullanıcının metni değiştirmesi ve jQuery yardımı ile bu metnin sistem tarafından algılanması sağlanabilir.

Tarih15 Aralık 2016, 20:13
Yorumlar2 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Formlar

Bir web sitesini dinamik hale getirmek için kullanılan temel elemanlarımız formlardır. Formlar sayesinde kullanıcılardan bir takım veriler isteyebilir ve bu verileri PHP gibi diller yardımı ile veritabanımıza kaydettirebiliriz. Bu sayede örneğin bir yorum alanı, bir üye ol veya üye girişi gibi birçok alanda formlardan faydalanabiliriz.

Tarih15 Aralık 2016, 00:09
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Listeleme

HTML'de temel listeleme elemanları günümüzde hemen her sitede kullanılmaktadır. Bunun amacı genellikle menü tasarımlarında işimizi fazlasıyla görmesidir. HTML'in liste etiketlerinin yardımları ve CSS ile birlikte şekillendirilmesiyle birbirinden farklı ve güzel menüler hazırlayabiliriz. Bu yazının amacı ise temelde yalnızca HTML kullanılarak tasarlayabileceğimiz liste elemanlarına göz atmaktır.

Tarih12 Aralık 2016, 23:42
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML'de Özellikler

HTML'de özellik kavramı gerçekten de oldukça önemlidir. Özellikler aslında yazılı olduğu HTML etiketini doğrudan etkileyen ve o HTML etiketine ait bir takım atamalar yapabileceğimiz yapılardır. Bu yapıyı oluşturmak için etiketimiz içerisinde bir attribute (özellik) belirlenir ve akabinde tırnak işaretleri içerisine bu özelliğin değeri yazılır. Yani şöyle bir kullanımı olduğunu söyleyebiliriz: < etiketAdı özellik="değer">

Tarih05 Aralık 2016, 21:43
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML Etiketleri Hakkında Ufak Detaylar

Özellikle son zamanlarda bu konu üzerine birçok tanıdığımdan geri dönüşler aldım. Bu sebeple HTML etiketlerinde sıkça rastlanan bir kafa karışıklığına çözüm getirelim bugün. HTML Etiketlerinde temelde 2 farklı durum söz konusudur. Bunlar boş HTML etiketleri ve HTML etiketlerinde büyük, küçük harf kullanımı ile alakalıdır. Problemlerin geneline göz attığımızda göz önünde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermemelerine rağmen kullanım yanlışlıkları fazlasıyla yapılmaktadır.

Tarih02 Aralık 2016, 23:05
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! Temel HTML Etiketlerine Bakış

Önceki dersimizde oluşturduğumuz ilk html dosyası ile ekranımıza "Bu bir paragraf yazısıdır." metnini yazdırmayı başarmıştık. Bu dersimizde ise temel html etiketlerinin ve işlevlerinin üzerinden geçip bir stil dosyası ile bağlantılarını oluşturacağız ve CSS ile birlikte ilerlemeye devam edeceğiz.

Tarih12 Mart 2017, 13:08
Yorumlar0 Yorum

HTML Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyorum! HTML'e Başlarken...

Merhaba arkadaşlar. Bir webmaster'ın veya web ile hayatında en az 1 kez olsun ilgilenmiş herkesin duyduğu bir tabirdir HTML. Kendi başına bir program oluşturup çalıştıramadığı ve mutlaka kendisini yorumlayabilen bir programa ihtiyaç duyduğu için programlama dili olarak anılmaz. Dinamik web sayfaları da oluşturamazsınız. Aslında HTML bir binanın temeli gibi görülebilir. Eğer temeliniz iyi değilse, veya siz iyi bir temel oluşturduğunuzu düşünmenize rağmen ortaya çıkan binanın ayakta kalması bir şans eseri ise ne yazık ki bir şeyleri doğru yapmamışsınız demektir. Bu yazı ve bundan sonra gelecek tüm HTML notlarımda sizlere temelinizi oluşturma veya var olan temelinizi güçlendirmeye yönelik bir takım önerilerde bulunacağım. Bu yazının amacı ise HTML'in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını temel olarak kavramaktır.