20 OCAK 2017
CUMA
23.40
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Bugün Hedefini Gerçekleştirdin mi?

Merhabalar dostlar,

Youtube'da severek takip ettiğim bir abimiz var, videolarını merakla beklediğim bir abim. Barış Özcan adını daha önce duymadıysanız buraya tıklayarak kendisinin Youtube kanalına gidebilir ve bambaşka bilgilere ulaşmak için videolarına göz ucuyla da olsa bakabilirsiniz. Biraz profilinde zaman geçirirseniz veya Google üzerinden kendisini aratırsanız en popüler ve dikkat çekici videolarından biri olan Zinciri Kırma videosuna denk geleceksiniz.

 

Bu video bana ve benim gibi olanlara büyük işler başarmasında ön ayak olmuştur diyebilirim. "İnsanların ihtiyaç duydukları şeyleri yapmak için bir amacı olmalı" diye düşünürken bu amacın ne olacağı bir türlü aklıma gelmezdi. Zaman zaman farklı konularda bir şeyler başarmak için çaba harcasam dahi en nihayetinde ortada elle tutulur bir şeyler bulmak oldukça zordu. Başkaları için yaptıklarım yüzünden kendim için yapamadıklarımı göremiyordum.

Bu Zincir Neyin Nesi?

Bu zincir tamamıyla bir sembol. Hepimiz bu dünyaya geldik, birçok okullarda eğitim aldık/alıyoruz, bir şeyler öğreniyoruz ve bir şekilde zamanımızı dolduruyoruz. Hayatımız için geriye dönüp baktığımızda neler yaptığımızı görebileceğimiz, kendimize ne kadar zaman ayırdığımızı veya kendimiz için neler yaptığımızı inceleyebileceğimiz bir analiz raporu da yayınlasaydı keşke Google. Elbette bunu bizim için Google yapamasa da (ki birkaç yıla kalmaz, onu da yaparlar) bu raporu kendimiz tutmalıyız diyor Barış abimiz.


Barış Özcan tarafından hazırlanmış olan bu zincir tablosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zaman geçiyor. Saniyeler, dakikalar, saatler, günler, haftalar, aylar ve yıllar. Neler yapıyoruz? Kendi gelişimimize, başkalarına verebileceklerimize neler ekliyoruz? Klasik bir soru: "Bugün kendimiz için ne yaptık?"

Bir liste tasarladığımızı varsayalım ve bir hedef belirleyelim. Elimizde upuzun bir zincir ve hedefimizi gerçekleştirdiğimiz her gün o zincire bir çarpı. Peki bir gün aksatırsak ne olur? Zincir kırılır ve önceki yaptığımız tüm emekler boşa gider. Öncelikle buna inanalım. İşte bu anda elinize bir kağıt kalem alın ve kendi zincirinizi oluşturun. Bu zincir uğruna sizin hayatınızı olumlu etkileyecek bir hedef belirleyin. Bu isterseniz günde 15 dakika kitap okumak olsun (ki bu şuanda belirlediğim hedeflerden yalnızca bir tanesi), isterseniz her gün koşu yaparak kendinizi spora teşvik etmek olsun veya İngilizce bilginizi geliştirmek için çabalamak olsun...

Bundan 365 gün sonra, önünüze bu kağıdı aldığınızda karşınızda oluşan çarpıların sayısı sizsiniz. Eğer bugün kendiniz için bir şey yapmak isterseniz, bir amaç uğruna geldiğimiz bu hayatta kendinizi en iyi seviyeye getirmeyi düşünün ve bunun için çabalayın. Ben böyle yapıyorum. Çünkü Deepak Chopra'nın dediği gibi: "Hayatın amacı, amaçlı bir hayattır."

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et