Hoşgeldiniz
Okuma Moduna Geç
30 Mart 2018 - 20:28
Neden Spotify Kullanıyoruz?

Merhabalar,

İşlerin yoğunluğundan dolayı çok fazla bu tarz yazılarıma yer veremediğimi farkettim ve bugün biraz daha işlerden uzak fakat aslında hayatımızın büyük bir parçasını oluşturan bir konuyu ele almak istedim: Müzik.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden kullanılan teknolojik aletlerin günümüzde ne kadar da basit olduklarını görüyor ve aslında şuanda düşünülen şeylerin o zamanlarda nasıl gözden kaçtığını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Lakin müzik piyasası için geçmişimize biraz gidersek gramofondan başlayarak bizleri karşılayan ve akabinde pikaplar, kaset çalarlar ve yakın geçmişimizde yer alan walkman. 1979 yılında satışa sunulan ve oldukça popüler olan kişisel kasetçalarımız walkman, benim çocukluk zamanlarıma da biraz daha gelişmiş olarak gelmeyi başardı. Tüm bunlardan sonra walkman'in üreticisi Sony, ikinci kez herkesi şaşırtacak bir hareket ile 1982 yılında cd çalarları piyasaya sürdü ve onlara da şahitlik etmeyi başardım.

Gelgelelim günümüz şartlarında müzik dinlemeyi, özellikle kişisel olarak kalabalıklar içerisinde dahi müzik dinlemeyi bizlere bir imkan olarak sunan cep telefonlarımıza. Cep telefonlarının icadından beri içerisinde yer alan müzik çalarlar, gün geçtikçe gelişerek günümüzde artık bambaşka bir hal almış durumdalar. Öyle ki işin donanım kısmı bir kenara bırakılarak yazılım alanında yapılabilecekler minik detaylar ile dinlenen müzik üzerinde inanılmaz değişikliklere neden olabilmekte mümkün.

Teknoloji donanım alanında gelişedursun, işin yazılım kısmında da yetenekleri görmeye devam etmek müzik dinleme keyfimize keyif katıyor diyebiliriz. İşte tamda bu noktada bizi karşılayan en büyük platform:

Spotify

Kişisel web sitelerinde yer verdikleri,

Spotify, dünya çapında milyonlarca şarkıya ve diğer içeriğe anında erişebilmeni sağlayan bir dijital müzik, podcast ve video aktarma hizmetidir.

bu kısa anlatımları oldukça yeterli gibi gözüküyor. Günümüzde tüm müzikleri içerisinde barındırmak için yoğun olarak çalışan bir ekip ve beraberinde verdikleri hizmeti gerçek anlamda başarılı bir şekilde biz kullanıcılara sunmaları ile tercih sebebimiz.

Ne oldu da bir anda bu kadar büyüdüler?

Her ne kadar "Aslında 2012 yılında kurulan Instagram'ın arkasında Facebook olmasa bu kadar büyüyemezdi"cileri görmek ve bu görüşe karşı çıkan kesim ile aralarındaki tatlı muhabbete kulak vermek beni çok mutlu etse de Spotify için işler biraz değişik.

Spotify, 2006 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 2008 yılında ilk versiyonunun piyasaya sürüldüğü bir müzik dinleme aracı olarak biliniyor. Fakat gözden kaçan bir nokta var ki o da piyasaya sürüldüğü yıl ücretsiz hesapları sebebi ile tam 4.4 milyon dolar zarar etmeleri. Bu zararı şirketin batışı olarak görmeyip, 2009 yılında ücretsiz üyelikleri kapatmaları zararı engelleyebilecek bir adımdı. Fikir olarak oldukça güzel işleyen bir sisteme sahip olan Spotify, bu kez bir güvenlik problemi sebebi ile 2010 yılında Truva Atı olarak antivirüs programlarınca engellendi. Bütün bunlara rağmen pes etmeyen Spotify, kolları sıvadı ve 2 farklı sürüm geliştirdi. Limitsiz sürümde ücretsiz bir hesap ile taşınabilir cihazlar harici müzik dinlemeye imkan veriyordu. İkinci bir sürüm ise yine aynı özelliklere sahip olarak geliyor fakat aylık 20 saat müzik dinleme sınırı içeriyordu. Bir süre daha bu sistemde devam ettiler.

2008 yılında Spotify

Tarihler 2013 yılını gösterirken iPhone ve Apple için mobil sürümünü ücretsiz yayınlayarak büyük bir kullanıcı kitlesine sahip oldular. Aynı yılın aralık ayında tüm cihazlar için getirilen bu ücretsiz sürüm belli özellikleri kısıtlasa dahi birçok kullanıcı tarafından çok sevildi.

İşin arkaplanında C++ ile yazılmış bir program ve bu yazılım 100 milyondan fazla kullanıcı ile geliştirilmeye devam ediyor. Bu büyümenin en büyük sebebi tartışmasız az önce de bahsettiğimiz müzik dinlemeyi tamamen ücretsiz hale getiren, premium üyelik sayesinde de kullanıcı kitlesinden sağlam bir zemin de oluşturmayı hedefleyen bir platform olması.

Ee, başka?

  • İşin tarih ve gelişim kısmını bir kenara atarsak Spotify'ın en büyük avantajı, müzik dinleme işini yasal olarak yaptırıyor olmasıdır. Yani herhangi bir youtube kanalında yayınlanan bir müziği herhangi bir başka araç ile çevirip indirmek gibi yasa dışı kabul edilen davranışlardan uzak, tüm müzikleri yasal hakları çerçevesinde kullanıcılarına dinleten büyük bir platform kurdular.
  • Gelir mekanızması iyi düşünülmüş. Premium üyelerden elde edilen kazançlar dışında, normal kullanıcılarından da reklamlar aracılığı ile para kazanmaya devam ediyor. Bu da büyük kullanıcı kitlesine sahip Spotify'ın büyük reklam gelirleri olduğunu doğrular. Ama sonuçta bu şarkılarda bizlere dinletilmek için ücretsiz dağıtılmıyor ya, onlarda bolca para harcıyorlar.
  • Klasik bir müzik playerda olması gereken her şeye, elinizin altındaki devasa veritabanından istediğiniz şarkıları seçerek ulaşabiliyor, her yerde dinleyebiliyor ve dilerseniz cihazınıza dahi indirebiliyorsunuz.
  • Shazam gibi devasa bir kullanıcı kitlesine sahip diğer bir uygulama aracılığı ile bulduğunuz müziği anlık olarak Spotify aracılığıyla dinlemenize de olanak sağlayan bir takım araçlarının mevcut olması kullanıcıları kendine bağlayan ayrı bir durum.

Sponsorlu Bağlantı
İlk Yorumu Sen Bırak!
Bu konu hakkında henüz kimse görüş bildirmedi. İlk görüşü sen aktarmak ister misin?
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Mail adresinizi yalnızca yönetici görüntüleyebilir.
Web Siteniz
Yorumunuz
Yorumu Gönder