27 HAZİRAN 2018
ÇARŞAMBA
11.07
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Code Review Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Kod Gözden Geçirme (Code Review), yazmış olduğumuz bir kodun yeniden farklı gözler tarafından incelenmesi ve buna bağlı olarak kodun daha kaliteli hale gelmesi için yapılan bir etkinlik olarak anlatılabilir. Herkes yazdığı kodun en iyisi olduğunu düşünür. Fakat atladığımız nokta herkesin kendi penceresinden bakarak hareket ettiğidir. Farklı gözlerden gelebilecek incelemeler ile aslında birçok hata yapmış olabiliriz. Bunun önüne geçmek için kodun yayında olup olmaması elbetteki çok önemli olsa da, yayında olan bir kodun üzerinden geçilerek incelenmesi işlemi sonucunda daha performanslı ve verimli bir kod haline getirip gerçek zamanlı testlerde farklarını görebiliriz.

Code Review işlemini takım arkadaşlarımızdan birinin veya olabiliyorsa birkaçının yapması bizim açımızdan oldukça iyi sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Yazılan bir kodun yayına çıkmadan önce başka bir ekip arkadaşı tarafından incelenmesi ve akabinde göze takılan minik farkların iki veya ekip içindeki daha fazla kişi tarafından elde edilen geri dönüşler ile düzenlenmesi sonucunda daha doğru ve kaliteli kodlar ortaya çıkacaktır. Bugün benim gözümden kaçan bir noktayı arkadaşımın farketmesi, yarın onun gözünden kaçan bir noktayı benim farketmem; İkimizinde daha iyi işlere imza atmamıza olanak sağlayacaktır.

Code Review işlemi gerçekleştirilirken kodun yazılımcısını değil, elde olan kodu eleştirmek oldukça önemlidir. Eleştirinin okları yazılımcıya dönükse maalesef bu eleştirinin dozunu kaçırıp daha yanlış sonuçlara doğru gidiyor oluruz. Fakat bunun yerine kodu inceleyip eksikleri not edersek ve akabinde yazılımcıya bu eksikleri kendi çözümlerimiz ile bir liste olarak iletirsek her iki tarafta bu işten karlı çıkacaktır.

Temel amacı kod kalitesini arttırmak olan bu etkinliğin asıl sebebi, bir ekip içinde herkes aynı düzeyde olamayabilir. Bu sebeple herkes tarafından incelenen bir kod henüz orta seviye bilgisi olan yazılımcıya nasıl bir yol izleyeceğini gösterecektir. Fakat bu işlemi yaparken eğer var olan bir hatadan daha büyük bir hataya bizi götürecek sonuçlar elde ediyorsak burada kodu inceleyen kişinin veya kişilerin yetkinlik seviyeleri yeniden gözden geçirilebilir. Çünkü böyle bir durumda ne yazık ki elde edilen tek şey zaman kaybı olacaktır.

Code review için seçilen kişi veya kişiler kodun asıl sahibi ile kurdukları diyaloglarda kırıcı ve incitici sözler kullanırsa bu etkinlik tamamıyla zaman kaybına dönüşür. Bunun yerine karşı tarafa uyarılarda bulunurken karşılaşılacak problemi açıklayıcı bir şekilde iletirsek çok daha faydalı bir etkinlik süreci geçirmiş oluruz.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et