22 AĞUSTOS 2017
SALI
11.58
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
PNG ve JPEG Görselleri Sıkıştırma

Web sitelerinde çok fazla görsel barındıran kişilerin en büyük problemi tartışmasız resimlerin kapladığı alanlar ve sitedeki geç yüklenmelerdir. Bunu bir projemde kendime fazlasıyla dert etmiş ve en iyi sistemi bulmak için epeyce çabalamıştım. Alternatifler arasından seçtiğim bir web sitesi ile bu işi gerçekten doğru yaptığına inandığım bir sistemi şimdi sizlere aktaracağım.

 

TinyPNG, Akıllı PNG ve JPEG Sıkıştırma olarak belirtiyor web sitesinde.. Bu akıllı kavramına tamamıyla katılıyorum çünkü bir resim üzerinde ortalama %70 üzeri kazanç sağlamamıza olanak veriyor. Öyle ki bir projemde yer alan 1000+ görseli bu sistem ile küçülttüğümde site hızında %50'ye varan hız sağlarken alandan da büyük tasarruf etmiş oldum.

Bu sistemler nasıl oluyor da dosya boyutunu küçültüyor?

Sistemler temelde insan gözü tarafından çok fazla ayırt edilemeyecek renk tonlarını alıp yokediyor. Yani bir anlamda Photoshop'ta ki stamp aracını alıyor ve alanları kaydırarak boyuyor. Bunu yaparken kayıp minimum kalırken boyuttan kazanç devasa olabiliyor.

Neden bu sistemleri kullanmak zorundayız?

Günümüzde web sitelerine göz attığımda hız bir numaralı kullanıcıyı tutma unsurudur. Bu sebeple ne kadar iyi optimize edilmiş site, o kadar fazla kulanıcı memnuniyeti demektir. Ee hem kullanıcıyı memnun ediyoruz hem de alandan tasarruf sağlıyoruz. Neden kullanmayalım ki?

Aşağıda iki adet resmi inceleyim.

NORMAL GÖRSEL: 138.6 KB                  SIKIŞTIRILMIŞ GÖRSEL: 28.1 KB

Farkı kendiniz uygulayarak da gözlemleyebilirsiniz.

Web Site

Bu sistemi uygulamamıza olanak veren site TinyPNG ve TinyJPG.. İkisinde de mantık ve tasarım aynı, araçların işlevleri uzantıya göre farklıdır. İki siteyi de kullanabilirsiniz.

PNG Resimlerinizi Sıkıştırmak İçin: TinyPNG

JPEG Resimlerinizi Sıkıştırmak İçin: TinyJPG

YORUMLAR 2
0
Mert Topuz
23 AĞUSTOS 2017 - 21.05
@fakir yazar, hocam Photoshop'ta haklısın özellikle jpg kayıt alırken kalite seçim paneli veya png'de web için kayıt penceresi oldukça donanımlı fakat çok dosya olunca tek tek kayıt almaktansa bu sistemi kullanmak iş yükünü inanılmaz hafifletiyor :)
CEVAPLA
0
fakir yazar
22 AĞUSTOS 2017 - 12.53
Ben genelde photoshopdan görseli web için kaydet diyorum oradan jpeg seçip kalite ayarlarını orta dereceye düşürüyorum. Gayet güzel düşürüyor. Ancak photoshop kullanmayanlar yada kullanmasını bilmeyenler için TinyPNG bir nimet :) Paylaşım için teşekkürler.
CEVAPLA
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et