Hoşgeldiniz
Okuma Moduna Geç
14 Kasım 2018 - 09:59
İşletim Sisteminin Hizmetleri

Bir işletim sisteminin kullanıcılara ve programlara hizmet vermesi gerekmektedir. Bu hizmet, programlar için bir çalışma ortamı sağlamak, kullanıcılar içinse bu programları uygun bir şekilde yürütmelerini sağlamaktır.

Temel İşletim Sistemi Servisleri

  • Kullanıcı Arayüzü (UI)
  • Program Execution
  • I/O İşlemleri
  • Kaynakları Paylaştırma - Kaynak Yönetimi
  • Hata Ayıklama
  • Dosya Sistemi Kontrolü
  • Güvenlik
  • İletişim

şeklinde sıralanabilir.

Kullanıcı Arayüzü (UI)

Hemen hemen her işletim sistemi kullanıcıların işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesi için bir arayüz sunar.

Program Execution

İşletim sistemi bir programı belleğe yükler ve yürütür. İşlemlerin senkronize olarak çalışması ve işlemler arası iletişim için bir işleyiş biçimi oluşturur. Deadlock durumu için işleyiş biçimi oluşturur.

I/O İşlemleri

İşletim sistemi bir girdi/çıktı işleminde aslında bir dosya veya cihaza okuma veya yazma işlemini uygulaması kontrolünü gerçekleştirir. İşletim sistemi gerekirse bu I/O cihazına erişim sağlayabilir.

Kaynakları Paylaştırma - Kaynak Yönetimi

İşletim sistemi tüm kaynakların yönetimini gerçekleştirebilir. Ana bellek, CPU döngüleri ve dosya depolamasını gelen işe göre görevlendirir.

Hata Ayıklama

İşletim sistemi sürekli olarak olası hataların denetlenmesini gerçekleştirir. İşletim sistemi kararlarında en doğru ve tutarlı, hata seviyesi minimum olan tercihleri seçer.

Dosya Sistemi Kontrolü

İşletim sistemi bir dosyaya okuma/yazma işlemlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kontrol eder ve bu işi uygular, gerekli programlara izin verir. Kullanıcıya dosya ve dizin oluşturması veya silmesi için bir arayüz sağladığı gibi bu dosya sisteminin yedeğini oluşturmak için bir arabirim sağlar.

Güvenlik

İşletim sistemi bir bilgisayar sisteminde kaynaklara erişimin denetlenmesini de gerçekleştirir. Tüm erişimin kontrol edilmesini sağlar. I/O cihazlarının geçersiz erişim denetlemelerini yapar. Her kullanıcı için özel şifreler ile kimlik koruması gerçekleştirir.

İletişim

Özellikle dağıtık işletim sistemlerinde tüm işlemler arasındaki iletişimin yönetilmesinden sorumludur. Birden çok işlem, ağ üzerinden iletişim kurar. İki işlem aralarındaki veri aktarımı gereken durumları ve bu işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinde olabileceği fakat aynı ağ üzerinden bilgi paylaşılabileceğinin kontrollerini gerçekleştirir. İletişim, Shared Memory (Bellek Paylaşımı) veya Message Passing (İleti Gönderme) yollarıyla gerçekleşebilir.

Sponsorlu Bağlantı
İlk Yorumu Sen Bırak!
Bu konu hakkında henüz kimse görüş bildirmedi. İlk görüşü sen aktarmak ister misin?
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Mail adresinizi yalnızca yönetici görüntüleyebilir.
Web Siteniz
Yorumunuz
Yorumu Gönder