23 ŞUBAT 2017
PERŞEMBE
20.36
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Rainmeter Dersleri #1 - Giriş

Merhabalar! Daha önce hiç Rainmeter adında bir programdan haberdar oldunuz mu? Eğer cevabınız hayır ise bugün burada ilk adımlarını attığımız bu programın kendine ait alt yapısı dahil olmak üzere bir çok dersine başlamış olacağız.

Hatırlatmak isterim ki Rainmeter programına dair Türkçe olarak pek fazla kaynak bulunmamaktadır. Bu dersler boyunca amacım bu program üzerinde Türkçe bir kaynak oluşturmak ve sizlerin faydalanmasına, güzel eklentiler çıkartmasına yardımcı olmaktır.

 

Gelin hep birlikte Rainmeter yolcuğuna başlayalım!

1.1 Rainmeter Nedir?

Rainmeter, Windows için yazılmış açık kaynak kodu bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde masaüstünüz için yazılmış olan bir takım mini araçların aynı Windows tarafından üretilen araçlar gibi (1) sabit bir şekilde ekranda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca uygulama için günümüzde pek çok kaynak üreticisi bulunmakta ve bununla birlikte uygulama son güncel sürümünü Ocak 2017'de yayınlamış (Bugün itibari ile bakıldığında).. Güncel ve ilgi çekici bir program olduğunu belirtelim. Ayrıca burada bahsettiğimiz mini araçların ismi de skin olarak geçmektedir.

1.1.1 Skin Nedir?

 Skin yapısı aslında bakılırsa oldukça geniş bir yapıdır. Basite indirgemeye çalışırsak bizi 2 farklı yola iter. Bu yollardan ilki basit yapılı skinler, ikincisi ise daha kompleks bir yapı ile oluşturulmuş skinlerdir.

1.1.1.1 Basit Yapılı Skinler

Basit yapılı skinler Rainmeter Nedir? (1) bölümünde de açıkladığımız gibi Windows tarafından üretilmiş olan araçlar sekmesi tarzı veya akıllı cep telefonları için popüler işletim sistemi olan Android'in widgetları gibi algılanabilir. Bu yapıda oluşturulmuş olan skinler, basit yapılıdır ve temel işlevleri gerçekleştirebilirler. Örnek vermek gerekirse ekranınıza isminizi yazdırmak istiyorsanız basit yapılı bir skin oluşturmak istiyorsunuz diyebiliriz.

1.1.1.2 Kompleks Yapılı Skinler

Basit yapılı skinlere göre daha kompleks olan ve minik bir program gibi algılayabileceğimiz yapılardır. Bu yapılar ile yine masaüstünüzde çalışmak üzere bir takım ayarların yapılabileceği mini uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Her skin birbirinden farklıdır ve bu sebeple her yazılımcı kendine ait bir dosya bırakır. Eğer yazılım üzerinde değişiklikler yapmak istiyorsanız mutlaka yazılımcının bıraktığı bu notlara göz atmalısınız. Skinler diğer skinler veya bilgisayarınızda yer alan uygulamalar ile etkileşim halinde olabilirler. Rainmeter için üretilmiş olan bu yapıların tüm içerikleri açık kaynak olduğu için basit bir metin editörü yardımı ile değiştirilebilir veya baştan yazılabilir. Bu da açık kaynak yazılımların bize sunduğu büyük bir ayrıcalıktır.

1.2 Nasıl Kullanılır?

Rainmeter programı temelde skinlerden oluştuğu için kendine ait bir dosya uzantısı vardır. Bu dosya uzantısı .rmskin'dir. Arama motorları aracılığı ile ulaşabileceğiniz bu Rainmeter Skinlerini indirdikten sonra tek yapmanız gereken çift tıklayarak kurulmalarını sağlamaktır. Sonrasında masaüstünüze gelen araçları istediğiniz yere konumlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz. Burada eğer Rainmeter'ın sadece bir kullanıcısı olacaksanız "Nasıl Kullanılır?" sorusunu cevaplamadan önce bilmeniz gereken pek bir şey olmadığını söylemeliyim. Standart bir kurulum aşamasının ardından çalıştırılan Rainmeter programına indirdiğiniz skini çift tıklayarak kurarsınız ve istediğiniz konuma taşırsınız. Hepsi bu. Ama öte yandan ben bir geliştiriciyim ve bu skinleri geliştireceğim veya bu indirdiğim skinleri kendime göre düzenleyeceğim derseniz de burada oluşturacağımız kaynak size yol gösterecektir.

Bazı skin yazılımcıları ne yazık ki bir kurulum dosyası oluşturmazlar ve skinleri öylece yüklerler. Bu durumda elinizde indirdiğiniz skin bir kurulum dosyası yani .rmskin uzantılı bir dosya değil ise yapmanız gereken şey skini doğru yere taşımaktır. Bilgisayarınıza kurduğunuz Rainmeter programı skinleri otomatik olarak Documents\Rainmeter\Skins klasörü altında tutar. İndirdiğiniz dosyayı bir klasör halinde bu dizine atarsanız skin kurulacaktır.

Kurulan skinlerin ilk anda ekrana düşmeme gibi bir huyları olabilir. Bu durumda yapmamız gereken Rainmeter programını açmak ve arayüzün sol kısmında yer alan alanda kurulu olan skinleri görüntülemek olacaktır. Masaüstünde görmek istediğimiz skini seçtikten sonra yapmamız gereken yalnızca programın sağ üst kısmında yer alan "yükle" butonuna bir kez tıklamaktır.

1.3 Neler Yapabilirim?

Aslına bakılırsa temelde çok basit bir kodlama mantığına sahip olan Rainmeter ile masaüstünüzü dönüştüremeyeceğiniz şey yoktur diyebiliriz. Çünkü yazılımcıların ortaya çıkarttıkları skinler ile Win7 masaüstüne Win10 görünümünü gayet stabil bir şekilde entegre ettiklerini gördüm. Buna şahit olmuş biri olarak Rainmeter programı ile oluşturacağınız skinlerin tamamen sizin hayal gücünüz(2) ile sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Basit bir saatten müzik oynatıcı(3)ya, bir not alma aracından uzay üssü gibi gözüken masaüstünüze kadar her şeyi yapabilirsiniz.

1.4 Neler Yapamam?

Rainmeter'ın hayal gücünüz(2) ile sınırlı olduğunu söylemiştik. Lakin program yapısı gereği tahmin edeceğiniz gibi bazı durumlarda ne yazık ki elden pek bir şey gelmiyor. Gün geçtikçe gelişen Rainmeter için an itibari ile neler yapamayacağımıza göz atmak gerekirse;

  • Windows'un kendi arayüz tasarımında değişiklik yapamayız. Bar, başlat butonu, masaüstü ikonları gibi araçlara ne yazık ki müdahale edemeyiz.
  • Çalışma alanlarına herhangi bir müdahalede bulunamayız. Üste alma, aşağı alma gibi işlemler gerçekleştiremeyiz.
  • Etkileşime girdiği diğer hiçbir uygulamanın yerine Rainmeter'ı geçiremeyiz. Az önce bahsettiğimiz gibi bir müzik oynatıcı(3) tasarlıyoruz diye Windows Media Player kapalı iken o uygulama üzerinden müzik dinleyemeyiz.

1.5 Kurulum

1.5.1 Sistem Gereksinimleri Hakkında

Rainmeter Windows 7 ve üstü işletim sistemlerini desteklemektedir ve yalnızca Windows platformunda çalışmaktadır. Yazılan skinler ve programın 32 bit veya 64 bit ayrıcalığı yoktur ve her ikisinde de problemsiz çalışır. Rainmeter sürekli arkaplanda çalışan bir uygulamadır. Kullanmak istediğiniz skine göre arkaplanda kapladığı yer değişmektedir. Temelde pek fazla işlem gerçekleştirmez.

1.5.2 İndirme İşlemi

Rainmeter programını, programın resmi sitesinden buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Linke girdiğinizde Download sekmesi altından son sürümü indirebilirsiniz.

1.5.3 Kurulum İşlemi

Rainmeter programının kurulumu için aslında yapmanız gereken ayrı bir işlem yoktur. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak gerekli kurulum izinlerini verdikten sonra kurulumu basit ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et