11 MART 2017
CUMARTESİ
01.38
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Rainmeter Dersleri #2 - Arayüz

Rainmeter programının kurulumu tamamladıktan sonra ilk açılışta bizi Rainmeter'ın kendine has hazırladığı bir giriş konsepti karşılıyor. Bu konsept üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz gibi ekstra olarak arama motorları aracılığıyla ulaşacağınız farklı paketleri de kurabilirsiniz ki bu konuyu önceki dersimizde işlemiştik.

 

Genel olarak arayüzü incelemek gerekirse aşağıdaki gibi bir açılış ekranı karşılayacaktır.

Resimde de görüldüğü gibi Rainmeter programı tarafından hazırlanmış bir skinin ekrana istenildiği gibi yerleştirilme özelliği vardır. Üstüne basılarak sürüklenebilir olan bu parçacıklar son konumlarını otomatik olarak hatırlarlar. Ekstra bir kaydetme yapmanıza gerek yoktur.

2.1 Bağlam Menüsü

Rainmeter'ın bizlere sunduğu en güzel özelliklerden bir tanesi de Bağlam Menüsü (Context Menu)'dür. Masaüstünüze gelmiş herhangi bir skine sağ tıkladığınızda karşınıza gelen menü olan bağlam menüsü, parçacık hangi özelliğe sahip olursa olsun her daim orada gözükecektir. Sağ tıkladığınız zaman Rainmeter tarafından özelleştirilmesine olanak sağlayan elemanları içerek bu bağlam menüsü içeriği ise yukarıdaki resimde gözükmektedir.

Bazı parçacıklar için geliştirici tarafından sağ tıklandığında açılmasını sağlayan özel bir link veya durum tanımlanabilir. Yine bu durumda klavyenizden CTRL tuşuna basılı tutarken sağ tıkladığınız zaman Rainmeter'ın kendine has bağlam menüsüne ulaşabilirsiniz.

Yine bazı durumlarda geliştirici tarafından bağlam menüsüne ekstra seçenekler eklenebilir. Lakin temel yapı görselde olduğundan farklı olmaz.

2.1.1 Yükleme ve Kaldırma

Bağlam menüsünün bizlere kattığı en büyük özelliklerden birisi ise masaüstünde aktif olan bir pakete sağ tıkladığımızda bizleri karşılayan menüde paket isminin üzerine gelerek diğer skinlere ulaşma kolaylığıdır. Bu bağlam göz önüne alındığında ilk temamız olan ve hazır gelen Illustro skinine ait bir öğeyi masaüstüne ekleyelim. Bunun için herhangi bir parçacığa sağ tıklayarak Illustro sekmesine gelelim. Örneğin Google > Google.ini yolunu izleyelim. Google.ini dosyasına tıkladığımızda masaüstümüzde sol üst kısımda bir arama kutusu bizleri karşılayacak. Artık sürükleyerek istediğimiz alana taşıyabiliriz!

Kaldırma işlemi içinse yapılması gereken kaldırılması istenen parçacığa sağ tıklayarak "Kabuğu Kaldır" seçeneğine tıklamak.. Parçacığın yavaş yavaş kaybolacağına şahit olacaksınız. Eğer bir parçacığı yükledikten sonra konumunu değiştirip akabinde silerseniz parçacık yine konumunu hatırlayacaktır. Parçacığını yeniden eklediğinizde son sürüklediğiniz konumdan çalışmaya devam edecektir.

2.1.2 Varyantlar

Her bir skin için bir adet varyasyon varsayılan olarak gelir. Yani her bir parçacığın dosyasında yalnızca bir tane .ini dosyası oluşturulur. Fakat bir parçacığa ait dosyanın içerisinde 2 adet .ini dosyası olursa Rainmeter otomatik olarak ikinci dosyayı bir ekstra olarak görür ve bağlam menüsü içerisinde yer alan Varyantlar sekmesine otomatik olarak ikinci dosyayı da götürür. 2.1.1'de eklediğimiz Google skininde tek bir varyasyon bulunduğu için sağ tıklayarak Varyantlar sekmesine geldiğinizde yalnızca bir tane .ini uzantılı dosya gözükür. Fakat bunun yerine Disks skinine gelirsek ve varyantlarına bakarsak ikinci bir seçenek bizleri karşılayacak. Varyantlar aynı anda yalnızca bir tanesi gözükecek şekilde tanımlanır ve konumları dahil birçok özelliği birbirlerine benzer. Lakin aynı anda ekranda gözükmek yerine ikisinden birini tercih etmenizi isterler. Bir çeşit size seçenek sunarlar.

2.1.3 Ayarlar

Rainmeter tarafından masaüstünüze eklediğiniz herhangi bir öğeye sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan panelde yer alan Ayarlar sekmesi sayesinde birden çok alt menüye erişebilirsiniz. Konum öğesi ile masaüstünüzdeki öğenin nerede nasıl davranacağına dair ilişki oluşturabilirken, şeffaflık sekmesi sayesinde belirlenen öğeye yüzdelik cinsten bir şeffaflık katabilirsiniz. Ayrıca alt seçenekleri sıralamak gerekirse;

  • Fare Üstündeyken Sakla
  • Sürüklenebilir
  • Konumunu Sakla
  • Kenarlara Yapış
  • Tıklamayı Kaldır
  • Ekranda Tut
  • Favori

gibi birçok seçeneğe ulaşabiliriz.

2.1.4 Rainmeter İkonu

Rainmeter programı çalıştığı sürece Windows penceresinin sağ alt kısmında ikonu yer almaktadır. Bu ikona sağ tıklayarak o anda kullanmakta olduğunuz tüm paketlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu durum çalışır olan paketleri liste halinde görmek için oldukça güzel bir özelliktir.

2.2 Yönetim

Rainmeter'ı bağlam menüsü haricinde 2.1.4'te belirttiğimiz ikona çift tıklayarak ulaştığınız Rainmeter penceresinden de yönetebilirsiniz. Bu pencerede bilgisayarınızda kurulu olan tüm rainmeter paketlerini görüntüleyerek üzerlerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Burası programın beynidir ve arayüz olarak gerçekten kullanışlı bir arayüze sahiptir.

2.2.1 Rainmeter'dan Çıkış

Rainmeter'da yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak kayıt altına alınır ve bu sebeple programı kapatmak isterseniz herhangi bir kayıpla karşılaşmazsınız. Programı yeniden çalıştırdığınızda son ayarlarınız tekrar gelecektir.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et