Hoşgeldiniz
Okuma Moduna Geç
14 Kasım 2018 - 01:51
İşletim Sistemleri - Giriş

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayar donanımı ile bilgisayar kullanıcısı arasındaki bir arabirimdir. İşletim sistemi bir yazılımdır şunları sağlar;

  • Bellek Yönetimi (Memory Management)
  • Dosya Yönetimi (File Management)
  • İşlemci Yönetimi (Process Management)
  • I/O Kontrolü
  • Çevre Birimleri Kontrolü
  • ...

Bellek Yönetimi (Memory Management)

Bellek yönetiminde işletim sistemi bellek üzerinde hangi bölümün kullanımda olduğu, hangi bölümün kullanılmadığı verisini tutar. Ayrıca hangi işlemin ne zaman yapılması gerektiği ve ne kadar süreceği kararını verir. Gelen bir işlemin hafızaya erişiminin iznini verir veya işlem sona erdiğinde bağlantıyı keser.

Dosya Yönetimi (File Management)

Aslında hafızada hangi verilerin hangi dosyalarda olması gerektiği bilgisini takip eder ve bu dosyalara ilişkin yer, bilgi, durum veya kullanım sıklığı gibi bilgilerini tutar.

İşlemci Yönetimi (Process Management)

İşlemcinin üzerinde çalıştığı işleme ne kadar vakit ayıracağını ve bu işlemi hangi aralıkta yapacağının kararını verir. Buna ilişkin olarak bir işlemin parçalarını ve durum bilgisini tutar. İşlemciye bir göre atar ve işlemcinin görevi sonlandığında ilişkiyi keser.

İşletim Sistemi Türleri Nelerdir?

Batch Operating Systems (Toplu İşletim Sistemleri)

Birden fazla işin arka arkaya çalıştırılması ve yürütülmesi ile oluşturulmuş işletim sistemidir. Bu işletim sisteminde kullanıcının bilgisayar ile herhangi bir etkiletişimi doğrudan olmaz. Bilgisayarın yapması istenen iş daha öncesinde bir cihazda hazırlanır ve işletim sistemine gönderilir.

Time-Sharing Operating Systems (Zaman Paylaşımlı İşletim Sistemleri)

Birden fazla gelen işin tek bir donanım tarafından parçalar halinde tamamlanması ile oluşturulmuş işletim sistemidir. İşlemci aynı anda birden fazla kullanıcı tarafından paylaşılabilir. Bu işletim sistemlerinde beklenen işin gerçekleşme süresi çok kısadır, CPU boşta kalma süresi diğerlerine göre azdır.

Distributed Operating Systems (Dağıtık İşletim Sistemleri)

Bu işletim sistemleri, birden fazla kullanıcıya hizmet vermek amacıyla oluşturulmuştur. Bu sebeple veri işlemeleri birden fazla işlemci arasında dağıtılmaktadır.

Network Operating Systems (Ağ İşletim Sistemleri)

Bir sunucu üzerinde sunucuya birden fazla kullanıcı veya kullanıcı gruplarının gönderdiklerine cevap vemrek için çalışan işletim sistemleridir. Temel işlevi aslında Local Area Network (LAN) veya diğer ağların birbiri arasında dosya ve yazıcı erişiminin iznini kontrol etmesidir.

Real Time Operating Systems (Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri)

Gerçek zamana dayalı işlem gerektiren uygulamalarda kullanılan işletim sistemleridir. Örnek olarak tıbbi görüntüleme cihazları, endüstriyel kontrol sistemleri veya trafik kontrol sistemleri verilebilir. Önemli noktası sabit zaman kısıtlamalarına sahip olmalarıdır.

Embedded Operating Systems (Gömülü İşletim Sistemleri)

Belirli bir donanıma yönelik olarak geliştirilen işletim sistemleridir. Örnek olarak bilgisayar yazıcıları veya ATM cihazları verilebilir

Sponsorlu Bağlantı
İlk Yorumu Sen Bırak!
Bu konu hakkında henüz kimse görüş bildirmedi. İlk görüşü sen aktarmak ister misin?
Adınız ve Soyadınız
Mail Adresiniz
Mail adresinizi yalnızca yönetici görüntüleyebilir.
Web Siteniz
Yorumunuz
Yorumu Gönder