21 EKİM 2020
ÇARŞAMBA
19.59
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Photoshop 2021 - Yenilikler ve Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

Bu sene online olarak düzenlenen Adobe Max ile birlikte Adobe, Photoshop uygulamasını tüm aboneleri için yeni sürümü ile birlikte duyurdu. Yeni sürüm birçok kullanıcı tarafından heyecanla karşılanırken, gelen özellikleri sizler ile birlikte incelemek istedim.

Günümüzde birçok uygulama (duruma göre mobil uygulamalarda pazarda önemli bir rol oynuyor) artık fotoğraflar üzerinde tonlarca değişiklik yapabiliyor. Uygulamalar genel olarak işleri oldukça hızlı ve herkes tarafından yapılabilir hale getirmesi ile ön plana çıkıyor. Adobe, son yıllarda bu iki unsuru ön plana alarak aslında pazardaki büyüklüğünü yenilikçi oluşu ile desteklemekte. Eskiden herhangi bir işlemi farklı uygulamalarda daha hızlı yaparak Photoshop ile sonlandırdığımız çalışmalarımızda, farklı uygulamaları aradan çıkartmak isteyen Adobe, yeni sürümü ile birlikte çok faydalı yeni özelliklerini kullanıcıları ile buluşturdu.

Bu konuda sizlere ön plana çıkan temel yeniliklerden bahsetmek istiyorum.

1. Neural Filters

Filter menüsü altından ulaşabildiğimiz Neural Filters, bize bir takım işlemleri yapabileceğimiz ayrı bir pencere açıyor. Bu pencere içerisinde şu anda yayında olan 2 tane filtre mevcut. Featured altında yayında olan filtreler dışında Beta olarak tanıtılan filtreleri içeren ikinci bir sekme de yer alıyor. Filters > Neural Filters ile ulaşabilirsiniz.

FEATURED

Neural Filters

 • Skin Smoothing

  Adından da anlaşılacağı üzere cildi pürüzsüzleştiren bir araç eklenmiş. Bu araç ile doğrudan blur ve smoothing ayarlarını değiştirerek cildi pürüzsüzleştirebiliyoruz.

  Skin Smoothing

 • Style Transfer

  Bir görseli baz alarak o görselin stilini varolan fotoğrafınıza uyarlayan bir araç. Bu görseller araç içerisinde tanımlanmış durumdalar. Biz içlerinden birini seçerek fotoğrafımıza uygulayabiliyoruz. Örneğimizde aralarından seçtiğim bir tanesini uyguladım. Açıkçası portre fotoğraflar için çok uygun filtreler olduğunu düşünmüyorum. Manzara fotoğraflarında güzel dokunuşlar yapılabilir.

  Style Transfer

BETA

Neural Filters Beta

 • Smart Portrait

  Öne çıkan en popüler özelliklerden bir tanesi. Burada portre fotoğraflarınızda oldukça geniş bir yelpazede değişiklikler yapabilmektesiniz. Örneğin yüz ifadenizi mutlu, şaşkın veya kızgın olarak değiştirebilir, yaşınızı, baktığınız noktayı, saçlarınızın kalınlığını, ışığın yönünü ve hatta başınızın konumunu ufakta olsa değiştirebilmektesiniz. Beta olduğu için hala daha geliştirilmesi gereken detayları olsa da gelecekte tüm bunları hatasız yapabilecek olmanın hayali bile oldukça heyecan verici.

  Smart Portrait

 • Makeup Transfer

  Bir fotoğraftaki makyajı baz alarak aynı makyajı fotoğrafınıza uygulamaya yarayan bir araç.

 • Depth-Aware Haze

  Arkaplanı bulanıklaştırarak görseli ön plana çıkaran, bu bulanıklığı renk konusunda da destekleyebileceğiniz bir araç. Manzara fotoğraflarında da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 • Colorize

  Yine oldukça popüler olan bir diğer araç ise renklendirme aracımız. Siyah beyaz fotoğrafları renklendirme işlemi hep oldukça zaman alan bir işlemdir. Günümüzde alternatifleri olmasına rağmen Photoshop içerisinde bu işlemi yapabilmek oldukça keyifli. İşte siyah beyaz olan bir fotoğrafı örnekteki gibi renklendirebiliyorsunuz. Ben görselde gördüğünüz gibi bir ton nokta ile renk verdim ama siz temelde 2-3 nokta ile de bunu ayarlayabilirsiniz.

  Colorize

 • Super Zoom

  Olabildiğince az kayıp ile fotoğrafı yakınlaştırmanıza olanak sağlayan araç, oldukça kullanışlı ve gerçekten işe yarıyor! Özellikle düşük çözünürlüklü fotoğraflarda yakınlaştırmak istediğiniz bir bölüm var ise bunu yapmak oldukça kolay bir hale gelmiş. Ekstra seçenekleri ile netlik ayarlarını da yapabiliyorsunuz.

  Super Zoom

 • JPEG Artefacts Removal

  Fotoğraftaki artifactleri kaldırmak için kullanılabilecek bir araç oluşturulmuş. Bu aracın aslında önceden fotoğrafı 100% incelerken gözlemlediğimiz siyah noktacıkları temizlediğini söyleyebilirim. Örnek bu anlamda çok kendini belli etmese de az çok farkını gözlemleyebilirsiniz. Bu işlemi normalde Healing Brush Tool ile yapabiliyoruz. Özelliğin çok detaylı noktalarda işe yaramayabileceğini hatırlatayım. Kontrol etmekte fayda var.

  Jpeg Artefacts Removal

Bunlar dışında gelecekte gelmesi olası özellikler ile ilgili kullanıcılardan geri bildirim bekliyorlar. Bu özellikler ise;

 • Photo Restoration
 • Dust & Scratches
 • Noise Reduction
 • Face Cleanup
 • Photo to Sketch
 • Sketch to Portrait
 • Pencil Artwork
 • Face to Caricature

Eğer bir Adobe üyesi iseniz bu araçlardan hoşunuza gidenler hakkında mutlaka geri bildirimde bulunun. Şahsen Photo Restoration ve Face to Caricature oldukça dikkatimi çekti.

2. Sky Replacement (Gökyüzü Değiştirme)

Gerçekten "harikulade" özelliklerden bir tanesi. Oldukça detaylı fotoğraflarda bile sorunsuz çalıştığını gözlemlediğim sky replacement aracı ile artık gökyüzünü istediğiniz hale getirebilirsiniz! Araç içerisinde bir çok farklı gökyüzü barındırıyor. Siz sadece beğendiğinizi seçin ve gerisini o halletsin. Gökkuşağı da ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz gökyüzünü sürükleyerek farklı bir anı yakalayabiliyorsunuz. Ekstra seçenekleri içeren menüsü de var. Gökyüzü seçeneklerini 3 ana başlıkta toplamışlar: Blue Skies, Spectacular, Sunsets. İşte aşağıda aynı fotoğraf için benim seçtiğim büyük bir hali ve diğer birkaç alternatifli hali yer alıyor. Edit > Sky Replacement ile ulaşabilirsiniz.

Sky Replacement

Aşağıda da diğer seçenekleri görüyorsunuz. Herhangi bir ayar yapmadan sadece seçim ile bile bu halleri oldukça tatmin edici.

Sky Replacement

3. Pattern Preview (Desen Önizleme)

Bir desen oluştururken bunun önizlemesini yapmak her zaman zor olmuştur. Bu sebeple hazırlanan bu önizleme aracı, çalışma alanımızdaki nesneleri çoğaltarak gösteriyor. Photoshop'ta çalışma alanının arkaplan rengini değiştirebiliyorduk. Bu alanı düşünün ve artık orada sizin çalışmanızın sonsuz tekrarda olduğunu söyleyeyim. Siz çalışma alanınızda değişiklik yaptığınızda çalışma alanınızın arkaplanındaki tekrarları da anlık olarak güncelleniyor! Bu sayede bir pattern oluştururken aslında kullanımda nasıl görüneceğini anlık olarak görebiliyorsunuz. Aşağıdaki yeşil alan çalışma alanımız. View > Pattern Preview ile ulaşabilirsiniz.

Pattern Preview

4. Quick Actions (Hızlı Eylemler)

Photoshop'ta var olan herhangi bir şeye arama aracı ile erişebiliyorduk. Bu alana yeni gelen hızlı eylemler mevcut. Bunları genel olarak incelemek istedim. Cmd/Ctrl + F veya sağ üstteki arama ikonu ile ulaşabilirsiniz.

 • Remove Background

  Arkaplan temizleme işi Photoshop ile oldukça fazla yapılan bir işlem. Bu sebeple Photoshop, durumu biraz daha basitleştirmek için her geçen gün yeni yeni araçlarında bu konuya değiniyor. Object Selection Tool ile günümüzde oldukça kolaylaşan bu işlemi bir tık daha ileri götürmüşler. Quick actions içerisinde yer alan Remove Background ile bir fotoğrafın arkaplanını doğrudan silebiliyorsunuz. Test ettiğim fotoğraflarda genel olarak işime yaradığını söyleyebilirim. Daha detaylı çalışmalar için elbette ekstra düzenlemeler yapmamız gerekecektir fakat temel anlamda herhangi bir ekstra işlem yapmadan aşağıdaki gibi bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Remove Background

 • Blur Background

  Bir fotoğrafta arkaplanı bulanıklaştırmayı sağlıyor. Portre fotoğraflarında uygulayabilirsiniz fakat uyguladığınız fotoğrafta zaten arkaplan bulanık ise biraz abartılmış gibi durabilir.

  Blur Background

 • Make B/W Background

  Bir fotoğrafın arkaplanını siyah beyaz yapmanızı sağlıyor. Bu işlemi hızlandırmak için doğrudan bu aracı kullanabilirsiniz.

  Make B/W Background

 • Enhance Image

  Bir fotoğrafa otomatik ayarlamalar ile daha iyi bir görünüm kazandırmaya çalışan bir araçtır.

  Enhance Image

5. Bulut Dosyaları

Bulutta depolanan çalışmalarımızın versiyonları artık yedekleniyor. Bu sayede herhangi bir değişikliği geri almak oldukça kolaylaştı. Daha önce XD'de de gördüğümüz versiyon geçmişi paneli burada da karşımızda. Görselde gördüğünüz gibi bir alan bizlere sunulmuş ve bizde buradan tıklayarak o anki görünümü gözlemleyebiliyoruz. File > Version History ile ulaşabilirsiniz.

Version History

6. Küçük Ama Etkili Yenilikler

Diğer özelliklere ufak bir bakış atalım. Özelikle dikkatimi çeken ve sizlerle paylaşmak istediğim özelliklere yer vermek istedim.

 • Şekiller

  Bildiğiniz gibi Photoshop'ta dikdörtgen, üçgen, yuvarlak gibi şekiller oluşturmak için bir araç bulunuyor. Bu araca birçok yenilik gelmiş.

  Shapes 1

  Shapes 2

 • Akıllı Nesneleri Sıfırlama

  Oluşturduğunuz nesneleri sıfırlamak için bir buton eklenmiş. Bu üzerinde değişiklik yaptığınız nesnelerdeki değişiklikleri geri almak oldukça kolay.

  Reset

 • Content-Aware Fill Aracına Hızlı Erişim

  Artık herhangi bir alanı seçtikten sonra sağ tıklayarak doğrudan Content-Aware Fill aracına ulaşabiliyorsunuz. Aracı daha önce bilmeyenler için özetlemek gerekirse herhangi bir fotoğraftan istediğiniz bir nesneyi seçtikten sonra fotoğraftan tek tuşla kaldırabiliyorsunuz.

  Content-Aware Fill
BENZER YAZILAR
YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et