04 EYLÜL 2017
PAZARTESİ
00.02
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Photoshop ile Toplu Resim Boyutlandırma (Klasör ile)

Elimizde toplu halde bulunan resimleri kaliteli olarak yeniden boyutlandırmak istediğimizde ne yazık ki ekstra araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Eğer sürekli olarak bir Photoshop kullanıcısı isek bu işlemi yapmak çokta zor değil.

 

Photoshop kendi içerisinde bir scripts alanı bulunduruyor. Bu da hazır yazılmış scriptleri uygulama imkanını bizlere sunuyor. Yazılan scriptlerden bir tanesi olan "Image Processor" sayesinde bir klasörü komple olarak yeniden boyutlandırabiliyoruz.

Image Processor Nasıl Açılır?

Photoshop'ta File sekmesi altında yer alan Scripts alanına gidin ve altında açılan pencereden Image Processor butonuna tıklayın.

File > Scripts > Image Processor

Image Processor Aracı İncelemesi

1. Klasör Seçimi

Görselde işaretlenmiş 1 numaralı alan ile hangi görseldeki resimler üzerinde çalışılacağını seçebilirsiniz. Select Folder... butonuna tıklayın ve yeniden boyutlandırılacak olan resimlerin klasörünü seçin.

2. Kayıt Yeri

Seçtiğiniz görselleri aynı yerde görsel tipi ismi ile yeni klasör oluşturulup yeniden boyutlandırılması için Save in Same Location'ı seçebilirsiniz. Eğer farklı bir yere kayıt yapacaksanız altta yer alan Select Folder... butonu ile farklı bir yer seçebilirsiniz.

3. Format

Bu alanda klasik resim boyutlandırmada format olarak tercih edilen JPEG yer alıyor. Onun haricinde PSD veya TIFF olarakta seçimler yapabilirsiniz. Eğer JPEG olarak seçim yapıyorsanız kalitenin 0-12 arasında olduğuna dikkat edin.

 • 0-4     : Low
 • 5-7     : Medium
 • 8-9     : High
 • 10-12 : Maximum

Burada en iyi kalite için 12 değerini girmelisiniz.

4. Boyutlandırma

Bu alana eğer hem genişlik hem yükseklik açısında bir sabit boyut istiyorsanız girebilirsiniz. Senaryoları inceleyelim;

Görselimizin Boyutu: 1920x1080

a) Eğer width: 500, height: 500 girersek görselimizin yeni boyutu: 500x281 olacaktır. Yani kontrolü yaparken genişliği 500'den küçük olurken yüksekliğinde 500'den küçük olma durumlarını inceliyor. Bu da eşit ölçüde küçülteceği için resmin boyutunu orijinalde geniş olana göre ölçeklendiriyor.

 • width: 500px
 • height: 500px
 • çıktı: 500x281px

b) Eğer width: 500 girip height değeri olarak görselin alabileceği maksimum değeri yani 1080'i girersek görselimizin yeni boyutu: 500x281 olacaktır. Çünkü yine genişliği 500'e çektiğimizde yükseklik otomatik olarak küçülmektedir.

 • width: 500px
 • height: 1080px
 • çıktı: 500x281px

c) Eğer height: 500 girip width değeri olarak görselin alabileceği maksimum değeri yani 1920'yi girersek görselimizin yeni boyutu: 889x500 olacaktır. Çünkü bu kez yüksekliği sabitlerken genişlik açısından herhangi bir kısıtlama yapmamış olduk. Yüksekliği 500'e getirip ona göre genişlik değeri verdirdik.

 • width: 1920px
 • height: 500px
 • çıktı: 889x500px

Son

Tüm ayarları yaptıktan sonra RUN butonuna tıklayın ve biraz bekleyin, ekranda kendiliğinden öğelerin hızlı bir şekilde boyutlandırıldığını gözlemleyeceksiniz.

İyi çalışmalar.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et