27 KASIM 2016
PAZAR
21.57
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Photoshop'ta Yazı Kenarlarını Yumuşatma - Anti Aliasing

Photoshop'ta herhangi bir metin oluştururken gözden kaçması halinde ciddi problemlerin oluşacağı ve görselliği doğrudan etkileyecek olan kenar yumuşatma olayına değinmek istiyorum. Anti Aliasing ile anılan bu olay aslında yazı karakterlerinde sıklıkla karşımıza çıkan pixel kaymalarıdır. Bu da doğrudan kenar yumuşatma ile ilgili olduğundan oldukça önemli bir konudur. Eğer görseli incelersek bu olayı net bir şekilde farkedeceğiz.

 

Anti Aliasing

Bu olayın önüne geçmek için Photoshop, yazı aracının içerisinde ekstra bir seçenek sunmuş. Bu seçeneğe ulaşmak için yazı aracını (Horizontal Type Tool) seçtikten sonra üst kısımda açılan panel üzerinden otomatik olarak seçili gelen none değerini görebilirsiniz.

Anti Aliasing Gösterimi

Bu pencere içerisinde;

  • None
  • Sharp
  • Crisp
  • Strong
  • Smooth

seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerde yazdığımız bir metninin nasıl çıktı oluşturacağını aşağıdaki görsel üzerinden detaylıca inceleyebiliriz.

Anti Aliasing Tablosu

Görsele Yumuşatma Uygulamak

Genel anlamda Anti Aliasing konusuna metinler için giriş yapmış olsakta bu olayın görsellerde uygulanması feather olarak bilinir. Bir görselin kenarlarını yumuşatmak veya bir başka tabir ile feather uygulamak için yapmanız gereken görselde istenilen alanı seçtikten sonra klavyenizden Shift+F6 veya Select menüsü altından Modify > Feather yolunu izlemektir. Akabinde karşınıza çıkan pencereye gireceğiniz değer görselde o denli yumuşatmaya sebep olacaktır. Herhangi bir değer girip (örneğin 30) OK butonuna tıkladıktan sonra seçmiş olduğunuz alanın küçüldüğünü farkedeceksiniz. Akabinde yumuşatmak istediğiniz görselin bulunduğu katmanı (layer) seçtikten sonra klavyenizden delete tuşuna basarak o alanda yumuşatma uygulayabilirsiniz. Ayrıca birkaç kez delete tuşuna basarak yumuşatmayı biraz olsun azaltabilir, kenarları düzgün bir biçimde kesebilirsiniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et