11 EKİM 2019
CUMA
17.57
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Photoshop'ta Gölge Efektinin (Drop Shadow) Uygulandığı Alan

Photoshop'ta bir nesneye veya metne gölge efekti uygularken gölgenin pozisyonunu değiştirdiğimiz durumlarda global bir değişiklik yapmaktadır. Asıl amacı fotoğraflar ile çalışmak olması sebebiyle gölgenin tek yönlü olması doğrudur. Fakat ufak tasarımlarınızda veya afiş tasarlarken gölgenin konumlarını farklı ayarlamak veya arkadan bir gölge ile nesneyi ön plana çıkartmak isteyebilirsiniz. Bu tip durumlar için Photoshop'ta Drop Shadow alanında gölgenin global olup olmayacağını seçmemizi sağlayan bir alan mevcuttur.

Görselde de mevcut olan "Use Global Light" checkbox'ını işaretlerseniz gölgenin tüm diğer nesnelerde de aynı yönlü olacağını seçmiş olursunuz. Tek bir nesneye yönelik olarak hazırlamak istiyorsanız bu alanı işaretlememelisiniz.

Önemli!

Bu durumda eğer checkbox işaretli ise diğer gölgeye sahip nesnelerde de sadece gölgenin açısı değişmektedir. İki tane farklı nesne birbirinden farklı opacity, distance, spread ve size gibi değerlerine sahip ise bu değerler değişmez. Fakat işaretlediğiniz zaman açıyı değiştirmeniz halinde tüm gölgeye sahip nesneler aynı açıya sahip olacaktır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et