22 OCAK 2019
SALI
13.33
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
2019 Grafik Tasarım Trendleri Neler Olacak?

2019 yılının ilk ayını bitirmemize de çok fazla bir süre kalmadı. Bu sene biraz geç kalmış olsamda sizlerle 2019 yılı için gündemde olması beklenen tasarım trendlerini paylaşmak istedim. Geçtiğimiz sene trend olmasını beklediğim çalışmaları buradaki yazımda yer vermiştim. 2019 yılında da bizleri oldukça renkli ve bir o kadar canlı tasarımlar bekliyor olacak gibi duruyor. Bu trendlere ayak uydurarak çalışmalarınızı ve sitelerinizi daha modern görünümlere getirebilirsiniz. Artık insanları sitede tutan şeyin sadece içerik olmadığını biliyoruz. Aynı tarz içeriklere sahip olmasına rağmen üstte olmayı bilenler kullanıcıya istedikleri içeriği istedikleri düzende sunan kişilerdir. Şimdi bu trendleri inceleyelim ve bakalım 2019 yılı bizler için nasıl geçecek.

Karmaşıklığa Elveda

2019 yılında geçen yıl olduğu gibi sade tasarımların hayatlarına devam etmeleri bekleniyor. Öyle ki tasarımlar ne kadar sade ve sonuç odaklı olursa sonuçları da bir o kadar tatmin edici oluyor. Burada karmaşıklıktan kastedilen birden fazla renk değil, metinlerin belli bir düzende sıralanmış olmasıdır. Gelişigüzel sıralanmış görsellerin insanlarda göz gezdirme süresini düşürdüğü biliniyor.

Space and Beyond ! by Walid Beno

3D'ye Yeniden Merhaba!

Birçok grafik tasarımcı geride bıraktığımız yıllarda 3d modellerden flat tasarımlara dönüş yaptılar. Görünen o ki artık birçok çalışmada yeniden eski tadlara dönüş yapacağız. 3D simgelerin tekrar gün yüzüne gelmesinin en büyük sebebi aslında geçtiğimiz yılda vurguladığımız gradient ile birlikte gölgelerin yeniden hayatımıza girmesi diyebilirim. 2018 yılında da birçok bu tarz görsele rastladım fakat bu yıl çok daha fazlasını göreceğiz gibi geliyor.

Features Icons by kajdax for Pitch

Daha Canlı Renkler

Flat tasarımlar hazırlarken aslında tasarımcıların en fazla dikkat ettiği (daha doğrusu dikkat etmek zorunda kaldığı) renklerdi. Çünkü tasarımı ön plana çıkartacak olan en önemli etken renkti. Son zamanlarda ise bu renkleri kullanarak oldukça popüler kitlelere ulaşmış kişilerin birçok farklı renk paleti yayınladıkları ve bu renkler ile aslında tasarımlarını sundukları insanları etkiledikleri ortada. Hal böyle olunca insanların renklere verdiği önem, onları renkler konusunda bilinçli hale getirdi. Bu konuda nerede ne renk kullanımın iyi gideceğine ve hangi renklerin kişileri o noktada etkileyeceğini bilen bireyler oluştuğu için insanlar renkleri daha da fazla incelemeye ve diğerlerinden kendilerini ayırmaya çabaladılar. Bu durumda beraberinde renk konusunda müthiş bilgili tasarımcılar oluşmasına ve akabinde bu bilgilerinin yansıdığı tasarımları insanların son derece memnun bir halde takip etmesine yol açtı.

Hiwow 20000 followers by Brenttton

Mesajlarınız Animasyonların İçinde!

Verilmek istenen mesajı satırlarca yazmak yerine daha basit bir hale indirmenin yolu tartışmasız videolardır. Fakat videolarda bir süre sonra isteneni daha uzun bir süreye yayma ve böyle sunmayı beraberinde getiriyor. Ayrıca çok çok küçük konuları da videolarda anlatmayı pek mantıklı bulmuyorum, bulmuyorlar. Bu sebeple animasyonlar bizim en iyi yardımcılarımız. Yaptığımız bir projenin nasıl çalıştığını anlatmamıza en büyük yardımcımız olan animasyonların 2019 yılı içerisinde daha fazla bizleri karşılayacağını söyleyebilirim. Şahsen birçok projemde geçtiğimiz yıl içerisinde de animasyonlara yer verdim ve bu yılda bu düzende devam edeceğim. Sadece dikkat edilmesi gereken şey verilmek istenen mesajın daha net ve anlaşılır bir şekilde bir döngü halinde kullanıcıya sunulmasıdır.

Synchronization App by Chapps Future

Gradient 2.0

Gradient 2.0, çoklu gradient, birden fazla renk geçişi kullanılarak hazırlanmış tasarımlardır. Bu tasarımlarda dikkat edilmesi gereken en temel nokta bu renklerin birbirine oldukça benzer renkler olmasıdır. 2018 yılında da bahsettiğimiz gradient kullanımı tüm hızıyla devam etmekteyken bugün artık daha başarılı çalışmalara imza atmak isteyenler bu konuda hassas davranıyorlar ve geçişlerde kendileri de renkler eklemek istiyorlar. Özellikle dark tema kullanımının yaygınlaşmasının ve gradient ile koyu arkaplanların mükemmel uyumunun fark edilmesiyle birlikte bizleri 2019 yılında birbirinden güzel tasarımlar bekliyor olacak. 

Grabient by Eddie Lobanovskiy

Typography

Daha önceki başlıklarımızda da belirttiğimiz gibi oluşturduğumuz tasarımlarda sadelik oldukça önemlidir. Fakat bununla birlikte ortaya çıkan sonuçta kullanıcının dikkatini çekmek gerektiğinden yazı tipleri ayrı bir önem taşımaktadır. Seçilen yazı tiplerinde harf aralarındaki boşluktan harf yüksekliğine kadar onlarca farklı kriteri göz önünde bulundurmamız gereken bir yıl bizleri bekliyor olacak.

The TV you love. by Mike | Creative Mints

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et