07 NİSAN 2021
ÇARŞAMBA
02.38
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Excel'de Satır Sabitleme, Satır Dondurma Nasıl Yapılır?

Excel kullanırken çok fazla satır içeren tablolar için başlıkları sabitlemek oldukça büyük kolaylıktır. Bu işlem Excel için dondurmak veya kilitlemek olarak geçmektedir. Bu işlemin nasıl yapılacağına detaylı bir açıklama yapacağım.

Bilindiği üzere Excel, tablolama başta olmak üzere raporlama işlemlerinde en büyük yardımcımızdır. Fakat yüzlerce satır arasında bir tablo oluşturup gerekli filtreleri yaparken sürekli olarak tablodaki sütunların neyi temsil ettiklerini görmek isteyebiliriz. Bunun için sayfada yer alan tablonun ilk satırını sabitlemek oldukça kullanışlı bir çözümdür.

İlk Satır veya Sütunu Dondurmak (Sabitlemek)

Tablomuzda site için hazırladığım yazıların başlıklarına yer verdim. Verilerin şu şekilde olduğunu varsayalım:

Tablomuzda üst satırımızı sabitlemek için yapmamız gereken yalnızca Görünüm (1) > Pencere (2) > Bölmeleri Dondur (3) seçeneğine gitmek ve Üst Satırı Dondur (4) seçeneğini seçmektir.

Bu sayede artık tablomuzun ilk satırı sabitlenmiş olacaktır. Yani aşağı kaydırdığımız durumlarda her zaman en üstte kalmış olacaktır.

Ve bu işlemden sonra tabloyu aşağıya doğru kaydırdığınızda en üst kısımda ilk sütunun da sayfa ile birlikte sabit bir şekilde kaydığını göreceksiniz.

Birden Fazla Satır veya Sütunu Dondurmak

Bu işlem için yapmanız gereken dondurmak istediğiniz kısmın ilk 3 satır olduğunu varsayalım. 4. Satırı seçtikten sonra yine aynı adımları takip edip (Görünüm (1) > Pencere (2) > Bölmeleri Dondur (3)) son olarak Bölmeleri Doldur (4) seçeneğini seçmek olacaktır.

Bu sayede kendisinden önceki satırları dondurmuş olur.

Ve görüldüğü gibi satırlar sayfa hareket etmesine rağmen sabit kalmaktadır.

İşlemi Geri Almak (Hücreleri Çözmek)

Bu işlemi geri almak için yapmanız gereken yalnızca aynı adımları takip edip (Görünüm (1) > Pencere (2) > Bölmeleri Dondur (3)) son olarak Bölmeleri Çöz (4) seçeneğini seçmek olacaktır. Bu sayede sabitlenmiş satır veya sütun varsa sabitlemesi kaldırılmış olacaktır.

Temel olarak Excel bize özellikle büyük verilerin kontrolünü yaparken kullanabileceğimiz harika bir özellik sunuyor. Üstelik bunu herhangi bir formüle ihtiyaç duymadan kullanmayı sağlıyor. Bununla birlikte Excel'de satır için gösterdiğimiz tüm bilgiler aynı şekilde bir sütun için de geçerlidir. Sütunları aynı mantık ile bir veya birden çok olarak sabitleyebilirsiniz.

YORUMLAR 1
1
Yetiş BALCI
10 ARALIK 2021 - 12.32
Bilgilendirmeler çok yararlı oluyor, çok teşekkür ederim.
CEVAPLA
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et