28 ŞUBAT 2021
PAZAR
22.56
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Excel Eğer Formülü ile Hücre Renklendirme

Günümüzde birçok işi çözerken yardımcımız olan ve yıllardır aktif olarak birçok farklı sektörde kendine yer edinmiş Excel ile belirlediğimiz koşullarda bir hücrenin nasıl renklendirileceğini öğreneceğiz.

Tabloyu Tanıyalım

Elimizde ad ve soyadları içeren bir sütun ile birlikte yaşlarını içeren farklı bir sütun olan bir sayfa olduğunu düşünelim. Bu sayfada belirlenen yaş sınırına göre yaş verilerini içeren sütunlara farklı arkaplan renkleri verilmesini istiyoruz. Bu yüzden o hücreleri renklendirmeliyiz. Tablomuz şöyle;

Kural

Kuralımız aslında basit. Bir yaş sınırı hücremiz var ve bu hücredeki yaştan küçük olanların kırmızı olmasını istiyoruz. Bunun için görselde de görüldüğü gibi D2 hücresini baz alacağız.

Formül

Kuralımıza göre formül oluşturmak gerekirse;

=EĞER($B2 < $D$2, 1, 0)

Yani bu formülü kullanarak D2'de yer alan sabit değeri al ve B sütunundaki kuralın geçerli olduğu hücreleri tek tek gez. Eğer hücrenin değeri D2 hücresinin değerinden küçükse 1 (true), değilse 0 (false) olarak kabul et. Buna göre de belirlenen hücre özelliklerini atayabiliriz.

Adımlar

1. Adım

Öncelikle işlem yapacağımız hücreleri işaretliyoruz (1). Ardından Giriş menüsü altında yer alan "Koşullu Biçimlendirme"ye tıklıyoruz (2). Ve açılan menüden "Yeni Kural" seçeneğine tıklıyoruz.

2. Adım

Açılan pencerede "Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan" seçeneğine tıklayalım (4). Alt taraftaki içerik alanının güncellendiğini göreceksiniz. Güncellenen içerik alanındaki formül alanına formülümüzü yazalım (5). Artık yapmamız gereken tek şey biçimlendirmeyi belirlemek. Bunun için "Biçimlendir..." butonuna tıklayalım (6).

3. Adım

Açılan pencerede "Dolgu" sekmesine geçiş yapın (7). Bu pencerede istediğiniz bir renk tonunu seçin (8). Fakat unutmayın! Seçtiğiniz renk tonu koşulumuzdaki 15 yaş altındaki hücreler için seçilecektir. Ardından "Tamam" butonuna tıklayın. Karşınıza gelen önceki ekranlarda da tamam butonuna tıklayarak onaylayın.

Sonuç

İşte sonuç aşağıdaki tablomuzun son halinde gözüküyor:

Eğer Sınır Değeri Değiştirilirse

Sınır değeri değiştirildiği zaman kural otomatik olarak güncellenecektir. Aşağıdaki gif ile bunu görebiliriz.

YORUMLAR 1
3
Lokman
29 KASIM 2021 - 16.33
Teşekkürler... Güzel bir uygulama olmuş...
CEVAPLA
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et