07 NİSAN 2021
ÇARŞAMBA
03.24
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
Excel Şifre Koyma (Çalışma Kitabını Koru)

Excel ile çalıştığımız bir dosyayı ortak bir çalışma ortamında herkesin değil de sadece parolasını bilen kişilerin erişebileceği hale getirmek isteyebiliriz. Bu birçok kurumda dosyaların ortak bir havuzda toplandığı yapılar için oldukça kullanışlı olabilir. Birimler kendi ekipleri ile paylaştıkları Excel verilerinin farklı kişiler tarafından kontrol edilmesini engellemek amaçlı bu dosyalara parola ekleyebilirler.

Bu gibi durumlar dışında kişisel bilgisayarımızda da Excel'de belirlediğimiz verilerin başkaları tarafından okunmasının önüne geçmek için parola koymak isteyebiliriz.

Dosyalara parola koymak için dosyayı yeni oluşturuyor olmanız şart değildir. Daha önce oluşturulmuş bir dosyaya parola eklemek için aynı adımları takip edebilirsiniz.

Excel bu gibi durumları daha önceden düşünerek bizlere dahili bir parola koruma sistemi sunar. Bu işlemi şimdi adım adım nasıl yapabileceğimize bakalım.

1- Excel'de şifre belirlemek istediğiniz dosyayı açın. Üst menüde yer alan Dosya sekmesine tıklayın.

2- Daha sonra sol menüde yer alan Bilgi sekmesine tıklayın.

3- Ardından açılan ekranda Çalışma Kitabını Koru > Parola ile Şifrele seçeneğini seçin.

4- Açılan minik pencereden belirlemek istediğiniz parolayı girin. Daha sonra aynı pencere tekrar açılacaktır. Aynı parolayı girerek doğrulayın.

5- Ve artık çalışma kitabınıza bir parola eklediniz.

Bu işlemden sonra artık Excel dosyasını açtığınızda sizden parola girmenizi isteyecektir. Bu sayede doğru parola girilmediği sürece dosya açılmayacaktır. Güvenlik için bu tarz parola koymak iyi bir fikir olabilir. Lakin bu parolaların kırılma ihtimalleri vardır. Bu sebeple çok önemli verilerinizi bu tarz parolalar ile tam anlamıyla koruma altına almanıza yardımcı olmaz. Ek olarak belirlediğiniz parolayı unutmamaya dikkat etmelisiniz. Parola kırılabilir olsa da bu çok basit bir işlem olmayacaktır. Bu sebeple parola belirlerken dikkatli olmalısınız.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et