25 OCAK 2018
PERŞEMBE
19.12
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
SQL Komut Kullanım Kuralları

MySQL ile bir komut oluştururken mutlaka dikkat edilmesi gereken ve her oluşturulan komutta geçerliliği olan kurallara göz atacağız. Bu kuralları bilerek SQL'e giriş yapmak daha mantıklı olacaktır.

Klasik: Her Komut Noktalı Virgül (;) İle Biter

Klasik bir kural gibi gözükse de söylemeden geçmeyelim. Her oluşturulan komut mutlaka ; ile bitmek zorundadır.

İç İçe Sorgular

SQL'de iç içe sorgu oluşturabilirsiniz. Fakat bir matematik işlemi yapıyormuş gibi bu iç içe sorgularda parantez kullanımına dikkat etmelisiniz.

Alt Satır

jQuery gibi dillerde bir fonksiyona girilen string ifade için alt satıra indiğinizde hata alırsınız. SQL bunu bir hata olarak görmez, aksine bu tarz bir kullanım yaygın olarak kullanılmaktadır. Her yeni komut için alt satıra inmek, tek satır bir kod yapısından daha okunabilirdir.

Bir Diğer Klasik: Tırnak İşaretleri

String ifadeler tırnak işaretleri içerisinde belirtilmek zorundadır. Veritabanında aranılan bir isim ibaresini komut olarak atarken mutlaka tek tırnaklar veya çift tırnaklar içerisinde yazmak gerekir.

String İfade Tırnak İşareti İçeriyorsa

Eğer aranan string ifadesi içerisinde bir tırnak işareti var ise yine bir kod kuralı olarak bilinen ve taksim işareti olarak geçen \ işareti tırnaktan önce kullanılarak onu kural dışına iter.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et