17 MART 2017
CUMA
15.26
Youtube
Youtube kanalım açıldı! Daha detaylı ve güncel konu anlatımları için takip etmeyi unutmayın.
C++ if ve else yapısı

Her yazılım dilinde olduğu gibi bir koşulun var olma ve olmama durumu geçerlidir. Bu durumun kontrolüne göre yaptırılacak işlemlerde if/else yapısı kullanılır. Eğer bir durum gerçekleşiyorsa şunları yap, gerçekleşmiyorsa bunları yap gibi bir açıklama söz konusu olabilir. If/Else yapısı mantık ve kullanım olarak en kolay ve yaygın yapıdır. Hemen her yazılımda karşınıza çıkar.

 
if (durum) {durum doğru ise gerçekleşecekler} else {durum yanlış ise gerçekleşecekler}

olarak gösterilebilir.

Hızlıca bir örnek yapmamız gerekirse;

int main() {
	int x = 10;
	if(x==10) {
		cout << "x degeri 10'dur.";
	} else {
		cout << "x degeri 10 degildir.";
	}
}

Yukarıdaki kod blogunu incelediğimizde x adındaki değişkenimize 10 değerini atadığımızı görürüz. Hemen ardından kullandığımız if yapısında ise eğer x değişkenimiz 10'a eşitse ekrana "x degeri 10'dur", eğer değilse ekrana "x degeri 10 degildir." çıktısını vermesini programımıza iletiriz. Bu sayede ekranımızda x degeri 10'dur ibaresini görmüş oluruz.

Basit bir örnek daha yapalım. Kullanıcı tarafından girilen bir sayının bizim atadığımız sayıya yakın mı yoksa uzak mı olduğunu kullanıcıya bildirelim.

int main() {
	int sayimiz = 15;
	int girilen;
	cout << "Bir sayi girin: ";
	cin >> girilen;
	
	if(girilen > 15) {
		cout << "Girdiginiz deger biraz buyuk!\n";
		return main();
	} else if(girilen < 15) {
		cout << "Girdiginiz deger biraz kucuk!\n";
		return main();
	} else {
		cout << "Bravo! Dogru degeri buldunuz!";
	}
}

Bu örnekte daha önce karşılaşmadığımız 2 durum söz konusu;

1- else if

if/else yapısında ihtiyaç duyacağınız bir başka ibare ise else if ibaresidir. Klasik bir if/else yapısı olan ilk örneğimizi ele alırsak eğer x değeri 10 ise bir işlemin gerçekleşmesini, değilse başka bir işlemin gerçekleşmesini söyledik. İkinci örneğimizde ise bu eğer yapımıza bir ibare daha ekledik. Eğer girilen sayı değerimiz 15'ten büyükse, girilen sayı değerimiz 15'ten küçükse ve değilse (mantıksal olarak bu kısım girilen değerin 15'e eşit olduğunu gösterir.). Yani aynı değişken için birden fazla koşul belirtmek istedik. Yine incelersek göreceğiz ki else yapımızı oluştururken herhangi bir durum belirtmememize rağmen else if yapımızda yeni bir koşul ifadesi olan (girilen < 15) ibaresini belirtmiş olduk.

2- return main();

Her yapıda kullanabileceğimiz return yapısına ilerde daha detaylı bakacağız. Lakin buradaki görevini anlatmak gerekirse return kelime anlamı olarak dönüş demektir. Yani ikinci örneğimizden de anlaşılacağı üzere eğer girilen değer büyük veya girilen değer küçük ise return ifadesini kullanarak main(); fonksiyonuna dönüş yaptık. Yani aslında programı başa almış olduk ve program kodları baştan okumaya başladı.

YORUMLAR 0
Bu konuya henüz kimse yorum yapmadı.
İlk yorumu sen yapmak ister misin?
YORUM BIRAK
Şuanda bu yoruma cevap yazıyorsunuz:
İptal Et